Güncel
Giriş Tarihi : 29-06-2021 09:41   Güncelleme : 02-07-2021 10:19

Samsun Hava Durumu

Samsun Hava Durumu

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Samsun hava durumu Karadeniz’in etkisiyle genel olarak ılıman seyreder. Bölgenin dağlık coğrafi yapısı sebebiyle iç kesimler ve kıyı bölgelerinde ciddi hava durumu değişiklikleri de görülür. İç kesimler, İç Anadolu ikliminden etkilenerek kışın daha soğuk yaşanırken denize yakın olan kıyı kesimlerinde kışlar bol yağışlı ve daha ılık geçer. Bölgede geniş yer kaplayan göller ve denize kıyısı bulunması sebebiyle yıl boyunca nemli bir iklim gözlenir. Özellikle kıyı kesimde yoğun oluşan nem sebebiyle yaz mevsiminde hissedilen sıcaklıklar normalden daha yüksek seyreder. Nem sebebiyle kış yağışları yağmur olarak düşer.

02.07.2021 CUMA ANLIK SAMSUN HAVA DURUMU 

5 GÜNLÜK SAMSUN'DA HAVA TAHMİNİ 

Samsun Yıllık Hava Durumu
Samsun yıl boyunca yağışlı ve nemli bir bölge olması sebebiyle orman ve yeşil alan bakımından oldukça zengindir. Ormanların geniş yer kaplamasından dolayı yoğun olarak yağış alır. Her mevsimde ve günün her saatinde ani yağışlar görülen bir yerdir. Bölgeye yıllık ortalama 750 mm yağış düşer. Bu yağışların en azı Temmuz-Ağustos aylarında 32 mm’dir. Samsun en fazla yağışı sonbaharda Eylül-Ekim aylarında 85 mm ile alır.

Samsun Hava Sıcaklıkları
Samsun’da yıllık ortalama sıcaklık 14-15 derece civarındadır. Yıl boyunca yoğun yağış alan bölgede en yüksek sıcaklıklar yaz aylarında görülürken, kış aylarında çok sert soğuklar yaşanmaz. Yaz mevsiminde günlük hava sıcaklıkları ortalama 25-33 derecelerinde seyreder. Samsun ve ilçeleri, tarihi ve doğal güzellikler sebebiyle yıl boyunca yerli ve yabancı turist alır. Samsun, deniz turizmi açısından Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerindendir. Deniz suyu sıcaklığı ve tuzluluk oranı Ege ve Akdeniz’e göre daha azdır.
Hava Durumu Tahminleri

Samsun hava durumu tahminleri, 10, 15, 20, 25 günlük periyodlarla güncellenir. Tahminlerde hata payı +1 -1 olarak hesaplanır. En genel ve en sağlıklı tahminler haftalık tahminlerdir. 3 günlük tahminlerde ani sıcaklık değişimleri, fırtına ve yağışlar öngörülebilir. Haziran ayının son, Temmuzun ilk haftasında Samsun’da haftalık ortalama sıcaklık tahminleri gündüz 27-28 derece, gece ise 21 derecedir. Samsun hava sıcaklığı tahminleri kıyı kesimlerde ve ilçelerde farklılıklar gösterir. Yapılan tahminler kıyı kesimler temel alınarak oluşturulur.