Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:05   Güncelleme : 22-07-2021 02:18

Samsun Kent Ormanı

Samsun Kent Ormanı'na ulaşımın sağlanması için belediye tarafından şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşımın sağlanabileceği otobüs seferleri konmuştur.

Samsun Kent Ormanı

Samsun'un 19 Mayıs ilçesi sınırları içerisinde yer alan samsun kent ormanı açıldığı 18.06.2005 tarihinden itibaren ziyaretçileri için ilgi odağı olmuştur. Oldukça geniş bir arazide 14 hektarlık alan üzerinde kurulmuş olan orman şehir hayatının getirdiği yorgunluktan uzaklaşmak isteyenleri, içinde barındırdığı tüm eşsiz güzelliklere ağırlamaya devam etmektedir. Samsun ve çevresindeki bölgelerden hafta sonu tatilini geçirmek isteyen kişilerin akla ilk gelen yerlerden birisi olmasının yanı sıra birçok fotoğraf ve doğa tutkununun da popüler uğrak noktaları arasına girmiştir.

Samsun Kent Ormanı Nerede?
İçinde barındırdığı geniş ağaç çeşitliliği ve çeşitli imkanlar ile doğa severlerin ilgi odağı haline gelmiş olan samsun kent ormanı Samsun'un ilçelerinden biri olan 19 Mayıs ilçesinde bulunmaktadır. Kent ormanı ilçenin Karaköy mevkiine yerleşmiştir.

Samsun Kent Ormanına Nasıl Gidilir?
Samsun Kent Ormanı'na ulaşımın sağlanması için belediye tarafından şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşımın sağlanabileceği otobüs seferleri konmuştur. Ormanı ziyaret etmek isteyen kişiler kendilerine en uygun olan otobüs hattını seçerek kolay bir şekilde kent ormanına ulaşmaktadır.

Samsun Kent Ormanında Neler Var?
Doğal güzellikleriyle her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan kent ormanı sınırları içerisinde birçok yapı ve imkan bulunmaktadır. Bu yapıların en başında gelenleri şu şekildedir:
Doğa gözlemcileri için yaklaşık 13 metre yüksekliğinde gözetleme kulesi

Otopark

1200 metre yürüyüş patikası

Kent ormanı tanıtım merkezi

Piknik alanları

Oturma masaları

Lavabo ve tuvaletler

Çeşmeler

Spor alanları

Eğlence parkı

Çocuk oyun parkı
Kent ormanı yukarıda bulundurduğu çeşitli yapılar ve imkânlarla ziyaretçilerine eşsiz bir gün sunmaktadır. Özellikle ormanın içerisinde yer alan gözetleme kulesi ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu gözetleme kulesine çıkan ziyaretçiler Bafra Ovası, Kızılırmak Deltası, 19 Mayıs İlçesi, Balık Gölleri ve Karadeniz sahilinin güzelliklerini gözlemle şansı bulmaktadır.

Samsun Kent Ormanında Neler Var?
Samsun Kent Ormanı, 14 hektarlık arazi ile içerisinde oldukça geniş bir ağaç, çalı ve otsu türleri bulundurur. Bu özelliğiyle ön plana çıkan orman barındırdığı oldukça geniş türler ile Türkiye'nin her yerinden doğa gözlemcilerini ağırlamaya devam etmektedir. Ormanın sınırları içerisinde yer alıp ziyaretçilerin gözlemleyebileceği ağaç, çalı ve otsu türü arasında şunlar yer almaktadır:

Ağlayan Çam

Sedir Ağacı

Sahil Çamı

Monteri Çamı

Mavi Servi

Doğu Ladini

Doğu Karadeniz Göknarı

Japon riptomeryası

Akdeniz Defnesi

Alıç

Kuşburnu

Muşmula

Böğürtlen

Tavşanmemesi

Siklamen

Noel Gülü

Bulunduğu arazide yukarıda sayılan ağaç, çalı ve otsu barındırması kent ormanının prestijini gün geçtikçe arttırmaktadır. Bunların yanı sıra orman faunası içinde tilki, sansar, tavşan, yaban domuzu ve kuş tüyleri yer almaktadır.