Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:07   Güncelleme : 22-07-2021 02:15

Samsun Nebiyan Yaylası

Samsun merkezinde bulunan kişiler, Nebiyan Yaylası'na çıkmak için, Samsun-Sinop karayolundan 19 Mayıs ilçesine gelmelidirler.

Samsun Nebiyan Yaylası

Nebiyan Yaylası, Samsun'un 19 Mayıs ilçesine bağlı bir yerdir. Mükemmel bir güzelliğe sahip olan bu yayla, doğayla insanın baş başa kalabileceği bir ortamdır. Samsun Nebiyan Yaylası, Nebiyan Dağı'nda yer alır. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan bu yayla, özellikle de bahar mevsimlerinde daha bir başkadır. 
Manzarası ve doğası ile Samsun'a ayrı bir hava katan yaylanın farklı bir coğrafyası vardır. Karadeniz yaylalarından biri olarak kabul edilen Nebiyan Yaylası, aynı zamanda turizm amaçlı olarak işlev görmektedir. Yeşil rengine ait her tonu bulabileceğiniz Nebiyan Yaylası, huzur veren bir güzelliğe sahiptir.

Nebiyan Yaylasına Nasıl Gidilir?
Samsun merkezinde bulunan kişiler, Nebiyan Yaylası'na çıkmak için, Samsun-Sinop karayolundan 19 Mayıs ilçesine gelmelidirler. Daha sonra Atatürk Bulvarı'ndan Fatih Caddesi'ne doğru gidilmelidir. Yolu takip ederek 30 kilometre gittiğiniz zaman Nebiyan Dağı'na ulaşabilirsiniz. Samsun merkez ile Nebiyan Dağı'nın arası yaklaşık olarak 2 saatlik bir yolculuk gerektirir.

Nebiyan Yaylasında Yetişen Ürünler
Nebiyan Yaylası, Samsunlulara farklı avantajlar sağlar. Bu avantajlardan biri de yaylada yetiştirilen ürünlerdir. Bu ürünler ise şunlardır:
Fındık
Nebiyan fasulyesi
Kiraz
Töngel
Mısır
Lahana
Galdirik
Kuşburnu
Dağ çileği
Ceviz
Armut
Elma
Gibi ürünleri Nebiyan Yaylası'nda bulabilirsiniz. Yaylaya çıktığınız zaman organik ürünlerin tadına rahatlıkla bakabilirsiniz.

Nebiyan Suyu
Nebiyan Dağı'nın ve Nebiyan Yaylası'nın önem kazanmasına neden olan faktörlerden biri de bu dağda bulunan sudur. Nebiyan Dağı'nın suyu, bu yaylanın daha da popüler hale gelmesine neden olmuştur. 
Birçok kişi sırf bu sudan içmek için Nebiyan Yaylası'na gelmektedir. Yaylaya çıktığınız zaman konaklayabileceğiniz evler de bulunmaktadır. Özellikle de yaz aylarında harika bir tatil için tercih edilen doğal mekanların başında yer alır. Bu nedenle Nebiyan Yaylası, Samsun'da diğer yaylalardan daha fazla ön plana çıkmaktadır. Tamamen doğal ve sağlıklı olan Nebiyan Yaylası suyu, içtiğiniz zaman bedeninizi rahatlatır. Buz gibi ve bitmek bilmeyen bu yayla suyu, Nebiyan'a gelenlerin içmeden gitmedikleri bir sudur.
Nebiyan Yaylası'na Geldiğinizde Yapabileceğiniz Aktiviteler
Nebiyan Yaylası, yazın ayrı kışın daha bir ayrı güzelliktedir. Yaylaya geldiğiniz zaman yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktivitelerin başında doğa turizmi yer alır. Yaylaya çıktığınız zaman doğa turizmi yapmadan dönmeyin. 
Karadeniz'in havasını solumanızı sağlayan bu yayla, doğa turizmi için oldukça fazla tercih edilir. Doğa turizmi dışında yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise spordur. Spor turizmi ile de ünlenen yayla, bu aktivitelere imkan sağladığı için çok fazla tercih edilir. Ayrıca yayla turizmi de mevcuttur.

Fotoğraflara Konu Olan Bir Doğallık
Nebiyan Yaylası'na çıkan herkes fotoğraf çekmeden dönmemektedir. Çünkü yaylanın Nebiyan Dağı'nda bulunması, daha fazla önem kazanmasına neden olmuştur. Yayla havasının doğallığı, görenleri büyüleyici bir etkiye sahiptir. Yaylayı görenler, bir daha gelmek için can atarlar. Karadeniz yaylarına benzeyen Nebiyan Yaylası, diğer Samsun yaylalarından farklıdır. 
Nebiyan Dağı ile bir olan yayla, Samsun'a birçok yönden kazanç sağlamaktadır. Özellikle de yaylanın turizm yönünden gelişmesi, Samsun ekonomisine katkı sağlamaktadır. Nebiyan Yaylası'na geldiğiniz zaman çadır kurabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Yayla yolu düzgün olduğu için aracınızla rahatlıkla çıkabilirsiniz.