Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:08   Güncelleme : 22-07-2021 02:12

Samsun Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Samsun, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri anlatmakla bitmez.

Samsun Nerededir ve Nasıl Gidilir?

 Ulaşım açısından oldukça geniş sahası vardır: Hava, deniz, kara, demiryolu… Samsun nerede mi? Hemen anlatalım. İstanbul'a 737 km, İzmir'e 998 km, Ankara'ya 412 km uzaklıktadır. Karayolunu tercih etmek isteyenler, özel araçla çok basit gidilebiliyor.   
Samsun otobüs terminali Karadeniz'in en büyük otobüs terminalidir. Otobüs tercih edecekler için sık sık otobüs saatleri vardır ve oldukça rahat, konforludur. Türkiye'nin pek çok şehrinden Samsun Çarşamba Havalimanı'na uçak seferi bulunmaktadır. Havalimanı şehre 19 km uzaklıktadır. 
Yani yaklaşık yarım saate şehir merkezine varılıyor. Zaten havalimanının çıkışında taksiler, yolcu servisleri bulunmaktadır. Yaz aylarında ise feribotlarla şehre gelmek mümkün. Bazı şehirlerden Samsun'a demiryolu da bulunmaktadır. Samsun Tren Garı şehir merkezinde yer almaktadır.

Samsun İlimizle İlgili Genel Bilgiler
 Samsun’un 17 tane ilçesi vardır. Bunlar: Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Çarşamba, Canik, Havza, Kavak, Ladik, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, İlkadım, Vezirköprü, Yakakent
Yüzölçümü: 9.579 kilometrekaredir.
Nüfusu bir milyon iki yüz altmış dokuz bin dokuz yüz seksen dokuzdur.
Samsun'un en belirgin coğrafik özelliği, Çarşamba ve Bafra Ovalarının yanı sıra, Yeşilırmak ve Kızılırmak'tır. Bu ırmaklar, ovalara hayat verir.
Samsun'da bulunan toprakların %46'sına yakın kısmı tarım alanlarıdır. Bu tarım topraklarında; buğday, tütün, mısır, pirinç, fındık, şekerpancarı, meyve ve sebze bol miktarda üretilmektedir.

Gezilecek Yerler
Samsun'da bulunan 13 tane doğal plaj mavi bayrağa sahiptir. Bu plajlar Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanır. Deniz, kum ve güneş Samsun için vazgeçilmez üçlüdür. Çam ağaçlarıyla donanmış yemyeşil tepeler, masmavi sulara iner. Minik bir kıyı kasabası olan Yakakent'te sabah güneş doğarken ve akşam gün batımında görülmeye değer manzara oluşur. Terme ilçesinde ise eski tarihte savaşçı kadınların yaşadığı bilinir.


Samsun, termal turizm alanında çok önemlidir. İki bin yıldan beri Havza ve Ladik kaplıcalar, dönemin ve hatta günümüzün bile sağlık merkezleridir. Turizm Bakanlığı tarafından Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri "Termal Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir. Pek çok insan farklı şehirlerden buralara gelmektedir.
Ladik Kaplıcalarının suları radyoaktif özellik gösterirler. Radyo aktiflik ise organizmalar üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu yüzden Ladik kaplıcalarının sularına "GENÇLİK SUYU" denir. Gençlik suyu bulunan kaplıcalar ki bunlara Havza ve Ladik içindeki kaplıca suları da dahil; en başta romatizma hastalıklara tedavi olmaktadır. Devamında ise eklem hastalıkları, kireçlenme, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar gibi hastalıklar için doktorlar tarafından önerilmekte ve tedavi amaçlı tercih edilmektedir.


Tüm Karadeniz'in sahip olduğu yaylar, Samsun ilimizde de oldukça fazladır. Temiz havası, sessizliği yeşili her zaman kucak açar. Samsun merkezden yaylalara ulaşmak için özel araç kullanılabilir veya minibüslerle gidilebilir. Yollar temiz ve bakımlıdır, ulaşım eskiye nazaran çok basittir. 
Yayla turizminin dışında su sporları, balık avcılığı, doğa yürüyüşleri, çim kayağı, yamaç paraşütü ve kampçılık son dönemlerde popüler olmaya başlamış ve çeşitli spor dalları arasına girmiştir. Bölgede Orman İşletme tesisi bulunmaktadır. Yazın yada kışın yaylara gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Yaylalarda şenlikler düzenlenmektedir. Özellikle bahar, yaz aylarında yaylalarda yaşam oldukça renkli geçmektedir.
Tüm bu yaylalar, ırmaklar, ağaçlar, deniz hepsi Samsun doğal güzelliklerini yansıtmaktadır ancak birde Samsun'un tarihi alanları da oldukça önemlidir. Samsun ilk olarak Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. M.Ö. beş bin yıllarından bu yana hep yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. 
Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri önemlidir. 3000 yıl önce yapılmış ve bugün günümüzde bile sularını, merdivenlerini görebildiğimiz Kızılırmak Vadisindeki Asar kale bulunmaktadır; Amazonların yaptığı düşünülen Garpu Kalesi eşsiz güzelliktedir ve mutlaka görülmesi gerekir. Samsun'daki mimarinin en güzel örneği Çarşamba'daki Göğçeli Cami'dir. Göğçeli Caminin yapımında hiç çivi kullanılmamıştır. Yaklaşık 800 yıldır da sapasağlam durmaktadır.