Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:07   Güncelleme : 22-07-2021 02:14

Samsun'da Şehir İçi Ulaşım

Samsun’un merkez yerlerinden hareket eden minibüsler bilinen minibüs tarzında değildir. Minibüslerden çok daha konforlu olan ticari taksi şeklindedir.

Samsun'da Şehir İçi Ulaşım

Karadeniz Bölgesinde gerek tarihi dokusu gerekse tabiat güzelliği ile görmeye değer yerlerden biri de Samsun ilimizdir. Deniz, kum ve güneş için Akdeniz sahillerini ya da Ege sahillerini tercih eden yerli ve yabancı turistler artık tatil anlayışlarına daha çok anlam katmak için tarihi ve kültür gezilerini de dahil ettikleri görülür. Her anlamda gelen misafirlerin hoş zaman geçirmelerini olanak sağlayan Samsun’da şehir içi ulaşım için birçok seçenekler mevcuttur.

Samsun’da Şehir İçi Ulaşımda Farklı Seçenekler
İl içerisinde ulaşım için genellikle otobüsler tercih edilmesine rağmen farklı ulaşım seçenekleri de vardır.
Samsun’da otobüsler bölgenin her noktasına kolay ulaşımı sağlar.

İlçeler arası ulaşımında otobüslerin yanı sıra minibüslerde aktif olarak kullanılan ulaşım araçlarından biridir.
Ulaşımın modern taşıyıcılarından biride tramvaylar da belli güzergahlar arasında toplu taşımaya katkıda bulunur.

Gelen yerli ve yabancı tüm misafirlerin mutlaka kullandıkları taşıma araçlarından birisi de teleferiktir. Teleferik çok kısıtlı bir alanda ulaşım sağlıyor olmasına rağmen aktarmalı gitmek isteyenlerin vazgeçemeyecekleri ulaşım araçlarının yerini alır.

Gezilerini özel taksiler ile yapmayı tercih edenler için günü her saatinde taksi bulmak ve araç kiralamak içinde seçenekler vardır.

Samsun’da Şehir İçi Ulaşım İçin Otobüs ve Tercihi
Samsun’da il merkezi ve ilçeler arasında çalışan özel halk otobüsleri en kuzeyde rektörlük, şehrin güneyinde Devlet Demir Yolları caddesi, batıda Mühendislik Fakültesi ve doğuda tarafında da Çınarlık durakları ile kesintisiz bir şekilde taşımacılık yapar.
Yolculuklarında minibüsü tercih edenler bu araçlar ile Samsun’un tüm ilçelerine ulaşma imkanı bulurlar. Samsun’un merkez yerlerinden hareket eden minibüsler bilinen minibüs tarzında değildir. Minibüslerden çok daha konforlu olan ticari taksi şeklindedir.

Samsun’da Şehir İçi Ulaşım Araçları ile Gezilecek Yerler
Samsun’a gezi için gelen turistler genellikle daha konforlu ve hızlı olduğu için hava yolculuğunu tercih ederler. Havaalanında inen yolcular Samsun merkeze, Bafra’ya ve Altınkum’a gitmek için özel otobüs seferleri düzenlenmiş olduğundan gelen hiçbir yolcu mağdur olmaz.

Samsuna tatil yapmak için gelen yerli ve yabancı turistler bu özel taşımacılık otobüsleri tercih edebilir ve dönüşlerinde yine Altınkumdan aynı otobüsleri kullanarak en düşük maliyet ile ulaşımlarını sağlayabilirler.
Samsun Çarşamba hava alanından turistik gezi yapmak isteyenler Geyikkoşan sahili, Tekkeköy mağaraları, Ladik gölü, Amisos tepesi, Hamamyağı kaplıcaları, Akalan ve Kabaceviz şelaleri, Bafra’da ikiztepe, Şahinkaya kanyonu, Asarkale ve kaya mezarları gibi bir çok tarihi ve tabiat harikası yerleri gezmek için öncelikle Özel Servisler ile ulaşmak gerekir.

Havaalanı merkeze 30 kilometre uzaklıkta olduğundan  Bafaş yolcu taşımacılık şirketini araçları ile Bafra, Tekkeköy, Aatakum, Çarşamba ve Terme ilçelerine gidilebilir.
Bu ilçelere ulaşmanın diğer bir yolu ise bu hatlarda çalışan taksiler ile yolculuk yapılabilir.
Samsun’a diğer büyük şehirlerden gelen hiçbir misafir bu ulaşım olanakları sayesinde kesinlikle  mağdur olmadığı gibi yoğun olmayan akıcı trafiği sayesinde çok rahat şehiriçi gezileri yapabilirler.

Samsun’da Şehiriçi Ulaşım İçin Taksi Seçeneği
Havaalanı bölgesinde çok yoğun olarak çalışan taksiler diğer ulaşım seçeneklerine göre biraz daha fazla maliyetli olmasına rağmen oldukça sık kullanılır. İstisnai günler dışında şehir içinde trafik yoğunluğu yaşanmadığı için hem hava kirliliği hem de gürültü kirliliği olmaz.

Samsun'un en önemli ulaşım aracı: Tramvay
Samsun'da tramvay yolculuğu halkın vazgeçilmez ulaşım araçlarından bir tanesi. Şehrin içinde fazla para harcamadan gayet konforlu bir  ulaşımı tramvay ile sağlaya bilirsiniz . Tabi tramvay yolculuğunun da çok tercih edilmesinin de bir çok  etkenleri var. En önemli etkenlerden biri de deniz ile yeşilin arasında sakin bir seyahat sunması.