Güncel
Giriş Tarihi : 07-06-2021 18:37   Güncelleme : 07-06-2021 19:29

Samsun'da Tarihten Bugüne Belediye Başkanları

Samsun belediyesinde ilk başkanlık görevini yapan kişi 1869 yılında Emrullah Efendi'dir.

Samsun'da Tarihten Bugüne Belediye Başkanları

1869 yılında Samsun Şehremaneti ismiyle kurulan daha sonra cumhuriyet ilan edildikten sonra ismi Samsun Belediyesi olmuştur. 1993 yılında büyükşehir konumuna ulaşmıştır. Bugün sizlere hazırladığımız konu ise geçmişten günümüze samsun belediye başkanları listesidir.

Samsun'da Belediye Başkanlığı Yapmış Kişiler Hakkında Bilgiler
Samsun belediyesinde ilk başkanlık görevini yapan kişi 1869 yılında Emrullah Efendi'dir. Cumhuriyet dönemin de ise ilk görev yapan başbakan Şefik Avni Özüdoğru'dur. Samsun belediye başkanları 1930 yılına kadar atanarak görev yapıyorlardı. 1930 yılında seçim ile başkanlık görevini alan kişi Boşnakzade Ahmet Resai Bey'dir.
1930 yılından itibaren yalnızca 27 Mayıs-12 Eylül darbeleri zamanında başbakanlar atanarak görev yapmıştır. Bu iki zaman diliminden sonra belediye başkanları artık seçimle başkan oluyorlardı. Ayrıca Samsun belediye başkanlığı yapmış ve en uzun görevde kalmış kişi 19 yıl 8 gün ile Yusuf Ziya Yılmaz'dır.

Geçmişten Günümüze Samsun Belediye Başkanları

Samsun'da tarihten bugüne belediye başkanları şunlardır;

1869 yıllında Emrullah Efendi

1869-1872 yılları arasında Mehmet Kaptan Ağa

1872-1878 yılları arasında Hacı İsmail Efendi

1879-1881 yılları arasında Hasan Tahsin Efendi

1881-1883 yılları arasında Mahmut Bey

1883-1889 yılları arasında Müftüzade Halim Efendi

1890-1896 yılları arasında Mustafa Efendi

1896-1904 yılları arasında Şişboyun Ahmet Rağıp Efendi

1904-1905 yılları arasında Hacı Hafız Reşat Efendi

1905-1907 yılları arasında Gebilizade Mustafa Necip Efendi

1907- 1908 yılları arasında Şükrü Efendi

1908-1909 yılları arasında Papasoğlu Yorgaki Efendi

1909- 1914 yılları arasında Gebilizade Mustafa Necip Efendi

1914-1919 yılları arasında Kansızzade Osman Hayri Bey

1919 yılında Ahmet Efendi

1919-1920 yılları arasında Ali Rıza Bey

1920-1921 yılları arasında Nihat Bey

1921-1922 yılları arasında Pepelek Hasan Efendi

1922 yılında Ömer Bey

1922-1924 yılları arasında Şefik Avni Özüdoğru

1924 Haziran-1 Mart 1925 yılları arasında Boşnakzade Ahmet Rasai Bey

1 Mart 1925-1925 Haziran yılında Şefik Avni Özüdoğru

1925 Haziran-1925 Ağustos'ta İbrahim Veysi Bey

1925 Haziran- 1925 Kasım'da Ömer Niyazi Karataş

1925 Kasım-1 Mart 1927 yılları arasında Çubukçuzade Mehmet Suphi Bey

1 Mart 1927-9 Eylül 1928 Yelkencizade Şükrü Bey

9 Eylül 1928'de Hacızade Rüstem Bey

1928-1 Mart 1929 yılları arasında Rahmi Taşhan

1 Mart 1929-10 Nisan 1929'da Hacı Hüseyinzade Baha Bey

10 Nisan 1929-20 Ekim 1930 yılları arasında Faik Bey

20 Ekim 1930-8 Mart 1931 yılları arasında Boşnakzade Ahmet Resai Bey

8 Mart 1931-14 Nisan 1931'de Faik Bey

14 Nisan 1931-1 Ağustos 1932 yılları arasında Kefelizade Sami Bey

1 Ağustos 1932-10 Ocak 1934 yılları arasında Kefelizade İhsan Bey

10 Ocak 1934-25 Ekim 1934'te Hasan Umur

25 Ekim 1934-25 Ocak 1935 yılları arasında Nazif Biğat

25 Ocak 1935-8 Ağustos 1935'te Hüsnü Yeğen

8 Ağustos 1935-2 Kasım 1938 yılları arasında Naşit Fırat

2 Kasım 1938-1 Nisan 1940 yılları arasında Necmettin Divitçioğlu

4 Haziran 1940-2 Kasım 1942 yılları arasında Rüstem Mesutoğlu

2 Kasım 1942-24 Nisan 1943 yılları arasında Mümtaz Arkayın

24 Nisan 1943-26 Temmuz 1946 yılları arasında Ahmet Eymir

1 Eylül 1946-17 Kasım 1948 yılları arasında Muhittin Özkefeli

17 Kasım 1948-8 Mart 1950 yılları arasında Sami Arım

8 Mart 1950-8 Eylül 1950'de İsmail Yurtsever

8 Eylül 1950-8 Ağustos 1951 yılları arasında Nurettin Cerit

8 Ağustos 1951-16 Ocak 1953 yılları arasında Hamit Erip Kember

16 Ocak 1953-11 Eylül 1957 yılları arasında Nüzhet Ulusoy

1 Ekim 1957-27 Mayıs 1960 yılları arasında Muzaffer Uzar

27 Mayıs 1960-22 Haziran 1960'da Turan Ergüngör

22 Haziran 1960-2 Kasım 1960'da Mustafa Rauf İnan

2 Kasım 1960-23 Ekim 1962 yılları arasında Fahrettin Erverdi

23 Ekim 1962-21 Kasım 1963 yılları arsında Hamdi Ömeroğlu

21 Kasım 1963-2 Haziran 1968 yılları arasında Bünyad Arsan

2 Haziran 1968-13 Eylül 1980 yılları arasında Kemal Vehbi Gül

13 Eylül 1980-25 Mart 1984 yılları arasında Selahattin Ereren

25 Mart 1984-27 Ekim 1988 yılları arsında Kemal Vehbi Gül

27 Ekim 1988-26 Mart 1989 yılları arasında Ruhat Çetinkaya

26 Mart 1989-18 Nisan 1999 yılları arasında Muzaffer Önder

18 Nisan 1999-2018 yılları arasında Yusuf Ziya Yılmaz

3 Mayıs 2018 ile 31 Mart 2019 Yılları arasında Yusuf Ziya Yılmaz Milletvekili olunca Zihni Şahin Bafra Belediye Başkanlığından Büyükşehir Belediye Başkanlığına Büyükşehir Meclisi Tarafından göreve getirilmiştir. 

Günümüzde Samsun belediye başkanlığı görevinde bulunan kişi Mustafa Demirdir. 
Geçmişte İlk Samsun Belediye Başkanı Kimdir?
Samsun tarihinde ilk belediye başkanı Emrullah Efendi'dir.
Samsun'da Geçmişten Günümüze Kaç Belediye Başkanı Görev Almıştır?
Samsun Büyükşehir Belediyesi kapsamında 1869 yılından itibaren toplam 61 belediye başkanı görev almıştır.