EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:23   Güncelleme : 13-07-2021 02:24

Samsun’daki Üniversiteler

Her öğrencinin öğrencilik hayatının son aşaması olan üniversiteler ön lisans, lisans ve yüksek lisans bölümlerinden oluşur.

Samsun’daki Üniversiteler

Yükseköğrenim kurumu olarak da bilinen üniversitelerin ön lisans bölümleri 2 yıl ve 4 dönemden oluşur. Kurumun lisans bölümleri 4 yıl sekiz dönemden oluşuyor. Yüksek lisans bölümleri ise lisans öğreniminden sonra dört dönem için alınan eğitimleri kapsıyor. Bu eğitimleri alan ve başarı ile tamamlayan öğrencilere gördükleri eğitimlere göre ön lisans, lisans veya yüksek lisans diploması verilir.
Ülkemizde toplamda 209 devlet, 78 vakıf üniversitesi faaliyet gösteriyor. Bu üniversiteler Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde olup her yıl milyonlarca öğrenci mezun veriyor.

Samsunda Bulunan Devlet Üniversiteleri
Türkiye’de bulunan 287 üniversite farklı şehirlerde bulunur. Günümüzde 81 ilin tamamında bir üniversite bulunurken bazı şehirler birden fazla üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Özellikle alt yapısı güçlü olan ve büyük şehirlerde birden fazla üniversite bulunuyor. Ülkemizin 30 büyük şehrinden biri olan Samsunda da üniversite çeşitliliği bulunur. Samsunda bulunan devlet üniversiteleri şunlardır;
On dokuz mayıs üniversitesi
Samsun üniversitesi

Samsunda faaliyet gösteren bu yükseköğrenim kurumları onlarca farklı düzeyde Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul, Fakülte ve Enstitü ile öğrencilere hizmet veriyor.

Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesi
Samsun şehrinde ilk kurulan üniversite olan on dokuz mayıs üniversitesi 1975 yılında kurulmuştur. Daha önceki yıllarda Ankara Hacettepe üniversitesine bağlı olan samsun tıp fakültesi de samsunda kurulan ilk fakülte olma özelliğine sahiptir. 1975 yılında üniversitenin kurulması ile tıp fakültesi on dokuz mayıs üniversitesine bağlanmış ve mühendislik fakültesi kurulmuştur. 
Şehir kargaşasından bağımsız bir şekilde kurulan üniversite şehir dışında deniz kenarında ve ormanlık bir alanda faaliyet gösteriyor. Üniversite ismini Atatürk’ün samsuna çıkarak milli mücadeleyi başlatma tarihi olan on dokuz mayıstan alıyor.

Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesinde Bulunan Yükseköğrenim Kurumları
Samsun on dokuz mayıs üniversitesi Samsunun en büyük Türkiye’nin de sayılı büyük üniversitelerinden biridir. Üniversiteye bağlı olarak faaliyet gösteren yükseköğrenim kurumları şunlardır;

Tıp fakültesi
Ziraat fakültesi
Fen edebiyat fakültesi
Mühendislik fakültesi
İlahiyat fakültesi
Diş hekimliği fakültesi
Hukuk fakültesi
İşletme fakültesi
Sağlık bilimleri fakültesi
Turizm fakültesi
Ziraat fakültesi

İktisadi ve idari bilimler fakültesi
Samsun on dokuz mayıs üniversitesi lisans düzeyinde eğitim faaliyeti gösteren fakülteler bunlardır. Ayrıca üniversite de Yabancı diller yüksekokulu ile Samsuna bağlı farklı ilçelerde 12 tane meslek yüksekokulu bulunuyor.

On Dokuz Mayıs Üniversitesinde Faaliyet Gösteren Enstitüler
Enstitüler çeşitli alanlarda yüksek lisans eğitimi veren yükseköğrenim kurumlarıdır. Bu kurumlara lisans eğitimini tamamlayarak lisans diplomasına sahip olan herkes başvurabilir. Bu kurumlar kapasiteleri ve akademik kadrolarına göre sayılı kontenjanda öğrenci kabul ediyorlar ve öğrenci kabulü için de belli şartlar bulunuyor. Bu şartlardan biri de ALES puanı sıralamasıdır. ALES puanına göre kayıt yaptıran bu öğrenciler enstitülerde akademik kariyere başlangıç yaparlar.
Samsun on dokuz mayıs üniversitesinde yüksek lisans ve doktora eğitimi veren enstitüler bulunuyor. Lisansüstü eğitim enstitüsü ve Kenevir araştırma enstitüsü sayesinde farklı alanlarda bilim adamları yetiştiriliyor.

Samsun Üniversitesi
1975 yılında kurulan on dokuz mayıs üniversitesinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve onlarca farklı fakülte, yüksekokula sahip olması ve birçok ilde ikinci üniversite kurulmaya başlanması Samsunda da yeni üniversite kurulması fikrini gündeme getirmiştir. Alt yapı olarak ta güçlü olan şehre 2018 yılında şehirle aynı ismi taşıyan ikinci üniversite kuruldu. Üniversite kampüsü şehri tepeden gören Karadeniz yeşilinin ortasında kurulmuş ve bu özelliği ile binlerce öğrenci tarafından tercih edilmesine sebep oluyor. Hala gelişmekte olan üniversite farklı bir mimari yapıya da sahiptir.

Samsun Üniversitesi Bölümleri
2018 yılında kurulan samsun üniversitesi kısa sürede kuruluşunu ve akademik kadrosunu tamamlayarak birçok fakülte yüksekokul ve meslek yüksekokul açmış binlerce öğrenciye eğitim vermeye başlamıştır. Havacılık ve uzay bilimleri fakültesi, İslami ilimler fakültesi, Mühendislik fakültesi, İktisadi ve idari bilimler fakültesi, Sosyal bilimler fakültesi, Mimarlık ve tasarım fakültesi, Sivil havacılık yüksekokulu, Kavak meslek yüksekokulu ve Teknik bilimler meslek yüksekokulu Samsun üniversitesini oluşturan akademik kurumlardır.

Samsun Üniversitesi Rektörlüğe Bağlı Birimler
Samsun üniversitesinde akademik faaliyetlerin büyük bir bölümü fakülte, yüksekokul ve enstitüler aracılığı ile yapılıyor. Fakat ortak zorunlu dersler ve beden eğitimi gibi birçok akademik dersler rektörlük aracılığı ile yapılıyor. Özellikle birçok kurumun yabancı dil ihtiyacı rektörlüğe bağlı yabancı dil bölümünden karşılanıyor.

Samsunda Bulunan Vakıf Üniversiteleri
Vakıf üniversiteleri devlet üniversiteleri gibi YÖK ve Bakanlar kurulu tarafından onaylandıktan sonra kurulan Yüksek öğrenim kurumlarıdır. Bu üniversiteler devlet tarafından denetim altına tutulan fakat tüm finansları vakıflar tarafından karşılanan kurumlardır. Bu kurumlar gelirlerinin büyük bir bölümünü öğrencilerden karşılar. Bu üniversiteleri devlet üniversitelerinden ayıran en büyük farkta eğitimi belli bir ücret karşılığı vermesidir. Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak için devlet üniversiteleri gibi üniversiteye giriş sınavlarından belli bir puan şartı da aranıyor.
Bu şekilde faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinden biri de Canik Başarı üniversitesidir. Samsunda faaliyet gösteren bu vakıf üniversitesi 2016 yılında kapatılarak tüm eğitim kurumlarını on dokuz mayıs üniversitesine bağlamıştır.

Samsunda Kampüs Hayatı
Samsun bir buçuk milyona yakın bir nüfus ve deniz kenarında güzel bir şehirdir. Karadeniz bölgesinin en büyük şehri olan Samsun yine bu bölgenin en büyük üniversitesine de sahiptir. Samsunda bulunan iki devlet üniversitesi şehrin farklı alanlarında kurulu kampüslerinde faaliyet gösteriyor. Asıl amacı kalifiyeli meslek sahibi genç yetiştirmek olan bu kurumlar öğrencilere çeşitli alanlarda sosyal faaliyet imkanı da sağlıyor. Bu amaçla rektörlük bünyesinde ve öğrencilerin oluşturduğu çeşitli kulüpler kurulmuş ve her dönem sanat, spor, doğa yürüyüşü gibi faaliyetlerde bulunuyorlar.