SPOR
Giriş Tarihi : 23-06-2021 18:35   Güncelleme : 23-06-2021 18:35

Samsunspor Tarihi

Samsunspor 30 Haziran 1965 yılında resmi olarak kurulmuştur. Ancak 1965 yılı Türkiye'de pek çok şehir takımın da kuruluş yılı olarak biliniyor.

Samsunspor Tarihi

Samsunspor futbol takımı tam adı olan Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi yapmış olduğu sponsorluk anlaşması gereğince Yılport Samsunspor olarak bir ligde mücadele eden bir Türk futbol kulübüdür. Samsunspor Kulübü futbolda faaliyet gösteren branş olarak 30 Haziran 1965 yılında kurulmuştur. Samsunspor takımı ilk yıllarında iç saha maçlarını Şehir Stadı'nda oynarken daha sonra 19 Mayıs stadyumuna taşınmıştır.

Samsunspor’un Kuruluş Tarihi ve Renkleri
Samsunspor 30 Haziran 1965 yılında resmi olarak kurulmuştur. Ancak 1965 yılı Türkiye'de pek çok şehir takımın da kuruluş yılı olarak biliniyor. 1959 yılında başlayan ve yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir takımların bulunduğu profesyonel Lige federasyon başkanı zamanında şehir takımların katılması da teşvik edilmiştir. Bundan dolayı her ilde bulunan amatör kulüplere birleşerek o şehrin takımını meydana getirmiştir. Profesyonel Samsunspor'da Samsunspor, Akınspor, 19 Mayısspor, Samsun Galatasaray ve Fener Gençlik takımların birleşmesi ile 1965 yılında kurulmuş olup renkleri ise milli renklerimiz olan kırmızı ve beyazı tercih etmiştir.

Samsunspor’un Takımın Amblemi Nedir?
Samsunspor futbol takımından amblemi şehirle özdeşleşen meşhur at üzerinde bulunan Atatürk heykelidir. Bundan dolayı Samsunspor formasında Atatürk'ü bulunduran tek profesyonel futbol takımı olma onurunu yaşıyor.

Samsunspor’a Kimler Başkanlık Yapmışlardır?
Samsunspor'a ilk olarak başkanlık yapan isim Kadri Ersan'dır. Ondan sonra takımı 1. Lig'e çıkaran Yılmaz Ulusoy geliyor. Bazı isimler birkaç defa olmak üzere Samsunspor Başkanlığı yaparken diğer isimler de şöyle sıralayabiliriz.
Nüzhet Ulusoy
Bülent Semizoğlu
Fevzi Tombuloğlu
Fehmi Sağlamer
Ender Cengiz
Hüseyin Altuncu
Hasbi Menteşoğlu
Hakkı Tomaç
Aslı Çınar
İsmail Uyanık
Fuat Göktaş 

Olmak üzere sıralanabilir. Samsunspor tarihi boyunca en uzun süre başkanlık yapan isim İsmail Uyanık olmuştur.

Samsunspor’da Teknik Direktörlük Yapan İsimler
Futbol kulüplerinde olduğu gibi Samsunspor kulübünde de bazı isimler birkaç defa olmak üzere teknik direktörlük görevini yapmıştır. Samsunspor'un teknik direktörlerine bakıldığında birçok isim bu takımı çok iyi bir şekilde çalıştırmıştır. Bazı isimler içerisinde en uzun süreli olarak çalışan teknik direktör Roman Multesco olmuştur. Teknik direktörlük yapan isimlerinin önemli bir kısmı futbolculuk döneminde Samsunspor'da forma giymişlerdir.

Samsunspor Süper Ligde Kaç Sezon Yer Almıştır?
Karadeniz ekibi Samsunspor Türkiye 1. Ligi'nde yani Süper Lig'de toplam 29 sezon mücadele etme başarısı elde etmiştir. Genel klasmanda 9. sırada yer alarak altında ve üstünde yer alan takımlara yaklaşık olarak 300'er puan farkı bulunuyor. Süper Lig'de oynamış olduğu 952 müsabakada 310 galibiyet, 245 beraberlik alırken 397 maçta ise mağlup olarak ayrılmıştır. Samsunspor kuruluşundan beri oynadığı maçlarda rakiplerine 1057 gol atarken kendi kalesinde 1258 gol görmüştür. Lig tarihinde 2 kere 3., bir kere 4., iki kere de 5. sırada yer alarak tamamlamıştır.

Samsunspor’un En Farklı Skorlu Maçları
Samsunspor futbol takımı Süper Lig'de en farklı galibiyetini 1985-86 sezonunda Zonguldakspor'a karşı 6-0 skorluk maçı bulunuyor. 1994-95 sezonunda Çorum'da oynanan Petrol Ofisi maçını da 8-2 kazanarak farklı galibiyetleri imza atmıştır. Bu maç Süper Lig tarihinde en gollü karşılaşma olarak biliniyor. Samsunspor'un 1990-91 sezonunda 2. ligde oynarken Kasımpaşa takımını 7-0 mağlup ederek kazanmayı bilmişti. Samsunspor'un galibiyetlerinin yanı sıra farklı mağlubiyetleri de bulunuyor. En gollü farklı mağlubiyetleri Fenerbahçe ve Orduspor'a karşı bulunuyor.

Samsunspor’u Diğer Anadolu Kulüplerinden Ayıran Belli Başlı Özellikler
Karadeniz Bölgesi'nin birinci lige yükselen ilk takımı Samsunspor olmuştur. Eskişehirspor, Bursaspor ve Mersin İdmanyurdu'nun ardından 1. Ligde yer alan İstanbul, Ankara ve İzmir üçlüsüne dahil olan 4. takım olarak ön plana çıkıyor. Dönemin Süper Lig'inde şampiyonluk yaşamış olan 4 takımın ardından liderlik koltuğunda en uzun süre kalan takım Samsunspor olmuştur.