SPOR
Giriş Tarihi : 20-07-2021 01:09   Güncelleme : 20-07-2021 01:09

Samsunspor Tarihi

Samsunspor futbol takımı tam adı olan Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi yapmış olduğu sponsorluk anlaşması gereğince Yılport Samsunspor olarak bir ligde mücadele eden bir Türk futbol kulübüdür. Samsunspor Kulübü futbolda faaliyet gösteren branş olarak 30 Haziran 1965 yılında kurulmuştur. Samsunspor takımı ilk yıllarında iç saha maçlarını Şehir Stadı'nda oynarken daha sonra 19 Mayıs stadyumuna taşınmıştır.

Samsunspor Tarihi

Samsunspor’un Kuruluş Tarihi ve Renkleri
Samsunspor 30 Haziran 1965 yılında resmi olarak kurulmuştur. Ancak 1965 yılı Türkiye'de pek çok şehir takımın da kuruluş yılı olarak biliniyor. 1959 yılında başlayan ve yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir takımların bulunduğu profesyonel Lige federasyon başkanı zamanında şehir takımların katılması da teşvik edilmiştir. Bundan dolayı her ilde bulunan amatör kulüplere birleşerek o şehrin takımını meydana getirmiştir. Profesyonel Samsunspor'da Samsunspor, Akınspor, 19 Mayısspor, Samsun Galatasaray ve Fener Gençlik takımların birleşmesi ile 1965 yılında kurulmuş olup renkleri ise milli renklerimiz olan kırmızı ve beyazı tercih etmiştir.
Samsunspor’un Takımın Amblemi Nedir?
Samsunspor futbol takımından amblemi şehirle özdeşleşen meşhur at üzerinde bulunan Atatürk heykelidir. Bundan dolayı Samsunspor formasında Atatürk'ü bulunduran tek profesyonel futbol takımı olma onurunu yaşıyor.
Samsunspor’a Kimler Başkanlık Yapmışlardır?
Samsunspor'a ilk olarak başkanlık yapan isim Kadri Ersan'dır. Ondan sonra takımı 1. Lig'e çıkaran Yılmaz Ulusoy geliyor. Bazı isimler birkaç defa olmak üzere Samsunspor Başkanlığı yaparken diğer isimler de şöyle sıralayabiliriz.
Kadir Ersan
Yılmaz Ulusoy 
Nüzhet Ulusoy
Bülent Semizoğlu
Fevzi Tombuloğlu
Fehmi Sağlamer
Ender Cengiz
Hüseyin Altuncu
Hasbi Menteşoğlu
Hakkı Tomaç
Aslı Çınar
İsmail Uyanık
Yusuf Ziya Yılmaz
Adnan Ölmez
Mazhar Başoğlu
Sezgin Gümüş
Fuat Göktaş 
Erkut Tutu
Kazım Gürol Yılmaz
Emin Kar 
Yüksel Yıldırım 
Olmak üzere sıralanabilir. Hasbi Menteşoğlu,İsmail Uyanık, Hakkı Tomaç, Erkut Tutu farklı dönemlerde de başkanlık Yapmışlardır. Samsunspor tarihi boyunca en uzun süre başkanlık yapan isim İsmail Uyanık olmuştur.
Samsunspor’da Teknik Direktörlük Yapan İsimler
Futbol kulüplerinde olduğu gibi Samsunspor kulübünde de bazı isimler birkaç defa olmak üzere teknik direktörlük görevini yapmıştır. Samsunspor’da 88 farklı isim teknik direktörlük yaşmıştır. İlk teknik direktörü Celal Torkal bu sezon itibarıylada 88.teknik direktörü Ertuğrul Sağlam olmuştur. Nejat Tayman, Mehmet Babalık, Fevzi Zemzem, Yılmaz Vural, Hakkı Bayrak, Yücel Uyar, Ümit Özat, İsmet Taşdemir, İrfan Buz, Taner Taşkın, Abdullah Gegiç, Mehmet Ali Çınar, Hasan Şengün, Engin İpekoğlu, Besim Durmuş, Erhan Altın, Alpay Özalan, Psman Özköylü, Engin Korukır, Tarkan Demirhan, Abduşlah Mayay, Fehmi Sağlamer, Adnan Dimçer Mustafa Uğur, Arda Vural, Mitroviç, Şükrü Goran, Yılmaz Gökdel, Fahrettin Genç, Turgay Şeren, Nuri Asan,  Fethi Demircan Metin Türel, Kamuran Soykıray, Basri Dirimli, Yusuf Şimşek, Muzaffer Gür, Lefter,  Eriş, Hüseyin Kalpar, Erdoğan Arıca, Özkan Sümer, Petrescu, Zeynel Soyuer, Gibi önemli isimler Samsunspor’da görev yaptılar. Samsunspor'un teknik direktörlerine bakıldığında birçok isim bu takımı çok iyi bir şekilde çalıştırmıştır. Bu simler içerisinde en uzun süreli olarak çalışan teknik direktör Roman Multesco olmuştur. Teknik direktörlük yapan isimlerinin önemli bir kısmı futbolculuk döneminde Samsunspor'da forma giymişlerdir. Pek çok sezom tekrar teknik direktör olarak göreve gelmişlerdir. 
Samsunspor Süper Ligde Kaç Sezon Yer Almıştır?
Karadeniz ekibi Samsunspor Türkiye 1. Ligi'nde yani Süper Lig'de toplam 29 sezon mücadele etme başarısı elde etmiştir. Genel klasmanda 9. sırada yer alarak altında ve üstünde yer alan takımlara yaklaşık olarak 300'er puan farkı bulunuyor. Süper Lig'de oynamış olduğu 952 müsabakada 310 galibiyet, 245 beraberlik alırken 397 maçta ise mağlup olarak ayrılmıştır. Samsunspor kuruluşundan beri oynadığı maçlarda rakiplerine 1057 gol atarken kendi kalesinde 1258 gol görmüştür. Lig tarihinde 2 kere 3., bir kere 4., iki kere de 5. sırada yer alarak tamamlamıştır.
Samsunspor’un En Farklı Skorlu Maçları
Samsunspor futbol takımı Süper Lig'de en farklı galibiyetini 1985-86 sezonunda Zonguldakspor'a karşı 6-0 skorluk maçı bulunuyor. 1994-95 sezonunda Çorum'da oynanan Petrol Ofisi maçını da 8-2 kazanarak farklı galibiyetleri imza atmıştır. Bu maç Süper Lig tarihinde en gollü karşılaşma olarak biliniyor. Samsunspor'un 1990-91 sezonunda 2. ligde oynarken Kasımpaşa takımını 7-0 mağlup ederek kazanmayı bilmişti. Samsunspor'un galibiyetlerinin yanı sıra farklı mağlubiyetleri de bulunuyor. En gollü farklı mağlubiyetleri Fenerbahçe ve Orduspor'a karşı bulunuyor.1993-1994 sezonunda 33. ve son kez düzenlenen Balkan şampiyonasında şampiyon olmuştur. 
Samsunspor’u Diğer Anadolu Kulüplerinden Ayıran Belli Başlı Özellikler
Karadeniz Bölgesi'nin birinci lige yükselen ilk takımı Samsunspor olmuştur. Eskişehirspor, Bursaspor ve Mersin İdmanyurdu'nun ardından 1. Ligde yer alan İstanbul, Ankara ve İzmir üçlüsüne dahil olan 4. takım olarak ön plana çıkıyor. Süper Lig'de şampiyonluk yaşamış olan 6 takımın ardından liderlik koltuğunda en uzun süre kalan takım Samsunspor olmuştur.