SPOR
Giriş Tarihi : 15-07-2021 00:16   Güncelleme : 15-07-2021 00:16

SAMSUNSPORUN ÖNÜNÜ AÇMAK GEREKİR

Samsunsporun tarihi spor adına önem taşımaktadır. Samsunsporun Türkiye’de ciddi bir yeri vardır.

SAMSUNSPORUN ÖNÜNÜ AÇMAK GEREKİR

Samsun’da kurulan kulüplere baktığımız zaman bu tarihin önemini ve Samsunsporun büyüklüğünü görmek mümkündür. Bu büyük tarih Samsunsporu Samsun’un en önemli markası haline getirmektedir.

SAMSUN’DA KULÜPLER VE SPOR TARİHİ 

 Samsunda kulüpler ve Samsunspor tarihi 1909 yılında kurulan Tenvir-i Efkâr Gençler Kulübü'ne dek uzanmaktadır. Samsun'un ilk futbol kulübü olma özelliğini taşımaktadır. Ne yazık ki Balkan Savaşının başlamasıyla kapanmıştır.1919 yılında ise Sarı kırmız forma renklerini seçen Samsun İdman yurdu kuruldu. 1921 yılında Alyıldız idman Ocağı kurulmuş ve forma renklerini Sarı lacivert olarak seçmiştir.  1923 yılında  forma renklerini kırmızı beyaz olarak seçen Zaferi Millî İdman Derneği kurularak Samsun'daki üçüncü faal futbol kulübü olmuştur. Aynı dönemde, dahaSamsp sonraları Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın da kurucu üyelerinden olacak olan Bafra’da Bafra Kızılırmak ve Çarşamba’da ise Çarşamba Yeşilırmak kulüpleri kurulmuştur. Bunun oluşması sonucunda kulüpler arasındaki ilk resmî karşılaşmalar da oynanmaya başlanmıştır. İleriki zamanlarda ise Cumhuriyet Kızılırmak ve Gençler Birliği kulüpleri de kurularak ittifaka katılmıştır. 1926 yılında Zaferi Millî İdman Derneği tüzüğünde ve adında değişikliklere giderek Türkocağı Spor Şubesi adını almıştır. Bir yıl sonra ise Türkocağı Spor Şubesi ve Alyıldız İdman Ocağı birleşerek adı Samsun olan Samsunspor Kulübü kurulmuştur. Bu birleşmeyi takiben Bafra Kızılırmak ve Cumhuriyet Kızılırmak kulüpleri de birleşerek Bafra Gençlerbirliği adını almıştır. Siyah-beyaz renklerle mücadele eden Samsunspor; 1929-30 sezonunda kapatılarak tüm idarî, teknik kadro ve futbolcuları yeni kurulan Halkspor'a katılmıştır.  Aradan geçen bir yıl sonra kapatılan Samsunspor yeniden açılmıştır. 1932 yılında Samsunspor ismini mıntıkaya tescil ettirerek; Samsun İdman Yurdu, Halkspor, Tütün Fabrikasıspor ve Demirspor'la birlikte mıntıkayı oluşturmuştur. 1937 yılında ise Samsunspor ve Demirspor birleşerek Samsunspor-Demirspor Birliği'ni meydana getirmiştir. Çeşitli imkânsızlıklar nedeniyle kulüp bir süre faaliyetlerine ara verse de 16 Kasım 1950 tarihinde yeniden faaliyete geçmiştir.  

SAMSUNSPORUN RESMEN KURULUŞU
1965 yılında Samsun'da bulunan beş amatör mahalli lig takımı olan 19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor ve Samsun Galatasaray Gençlik kulüpleri Samsunspor'a katılarak kırmızı-beyaz renkleri benimseyen Samsunspor vücut bulmuş ve resmen Türkiye 2. Futbol Liginde boy göstermeye başlamıştır. Profesyonel futbol başlamıştır.  Samsunspor'u oluşturan kulüplerin birleştiği tarih olan 1927 kulübün esas kuruluş yılı olmasına rağmen resmî kuruluş tarihi, profesyonelliğe başvurduğu tarih olan 30 Haziran 1965 olarak kabul edilmektedir. Kulübün başvurusu ise Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü'nce 19 Temmuz 1965 tarihinde onaylanmıştır. 
 
BUGÜN SAMSUNSPOR
Samsunspor bugün ki adıyla süper ligde 14 sezon oynamış ve 7 kez bir alt lige düşmüş ve bir alt ligde ise 6 kez şampiyon olarak süper lige çıkmıştır. 17 sezan 1 lig, 2 sezon ise 2. Ligde oynamıştır. Balkan şampiyonu olmuş. 1976 yılında Gençlik ve spor bakanlığı kupasını almıştır. Samsunspor 2011-2012 sezonunda süper ligden düşmüştür. Üst üste play off finallerinde bu sezon olduğu gibi kaybederek süper lige çıkamamıştır. Daha sonra ise maalesef 2.lige düşmüştür. Samsunspor kayyuma düşecek noktaya gelmiş  ama İsmail Uyanık ve Yüksel Yıldırım’ın el atmasıyla kayyumdan kurtulmuş ve şirketleşmiştir. Yüksel Yıldırım’ın başkanlığında tekrar birinci lige çıkmıştır. Şu an 1.ligde oynamaktadır. Hedefi ise şampiyon olup süper lige çıkmıştır. 2020-2021 sezonunda ayak oyunları ile averajla süper lige çıkamamıştır. Doğrusu çıkartılmamıştır. 

YÜKSEL YILDIRIM SAMSUNSPOR İÇİN ŞANSTIR
Samsunspor için Yüksel Yıldırım bir şanstır. Eğitimli ve başarılı bir iş insanıdır. Başkanlığının ilk yılında Samsunsporu 1.lige çıkarmış. İkinci yılında ise süper lige çıkarması elinden ayak oyunları ile alınmıştır. Bunda Samsunspor aleyhine verilen, rakiplerinin oynadığı maçlarda ise onların lehine verilen büyük ve bariz hakem hataları olmuştur. En Komik olan ise  Geri pastan atılan gole ofsayt verilmesidir.   Yapılan hatalar görsel ve yazılı basına yansıması ve ciddi olarak yer almasına rağmen futbol federasyonu son hafta son dakikaya kadar devam eden bu bariz hakem hataları için kılını kıpırtmamıştır. Tabii bu süreçte bizim teknik kadro ve futbolcularında ciddi hataları olmuş. Prim hesaplarına girmişlerdir.

YÜKSEL YILDIRIM TESİSLEŞME VE ALT YAPIYA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR
Başarılı bir iş insanı olan Yüksel yıldırım, futbolun bir endüstri olduğunu görmüştür. Bu nedenle tesisleşme ve alt yapının önemini ortaya çıkartarak çalışmalara başlamıştır. Bir yandan Samsunsporu süper lige çıkartmak diğer yandan takımı kalıcı yapmak adına tesisleşme ve alt yapı çalışmalarını birlikte yürütmektedir. Ne yazık ki bu konularda yeterli desteği göremediğini izlemekteyiz. Bu çok üzücü bir durumdur. Bu hedefler için herkesin elini değil tüm bedenini taşın altına koyması gerekir. Kısacası siyasetçiden yöneticisine, bürokratından sivil toplum kuruluşlarına kadar herkesin Samsunsporun önünü açması için üzerine düşeni yapması gerekir. Samsunspor bir markadır. Samsunspor taraftarı fedekardır, Yüksel Yıldırım şanstır.