Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:16

Samsun'un Bitki Örtüsü Nedir?

Samsun ilinin iklimi genellikle ılıman bir yapıya sahiptir. Ilık havanın yanı sıra bu ilde bol yağış kendini gösterir.

Samsun'un Bitki Örtüsü Nedir?

Samsun, Karadeniz bölgesinde yer alan, zengin bir bitki örtüsüne sahip güzel bir şehirdir. Bilindiği üzere samsun'un bitki örtüsü çok çeşitlidir. Büyük bir kesimini ağaçlar, çayırlar ve bahçeler oluşturur. Dağ ve ovalarda ki orman miktarı oldukça fazladır. Bu topraklarda orman ve fındıklık alanlar daha fazla yer kaplar. Geri kalan kısmı ise ekili alanlar oluşturur. Ekili ve dikili alanlar %47'lik dilimi kapsar. Samsun ormanlarında bazı ağaçlar daha sık yetişir. Meşe, kestane, gürgen, kayın gibi ağaç çeşitleri bu alanlarda fazlaca bulunur. Yani iğne yapraklı ağaçlar ile zengin olan Samsun ili, içerisinde çok farklı bitki türlerini barındırır.

Samsun'un İklimi Nasıldır?
Samsun ilinin iklimi genellikle ılıman bir yapıya sahiptir. Ilık havanın yanı sıra bu ilde bol yağış kendini gösterir. Bol yağış nedeniyle Samsun ilinde gür ormanlar ve bitki türleri yetişir. Samsun iklimi kesimden kesime değişiklik gösterir. Sahil kesimlerinde ve iç kesimlerinde iklim farklılık gösterir. Sahil kesimleri daha sıcak bir havaya sahiptir. 

Yani sahil alanları Akdeniz iklimine daha yakındır. İç kesimlerinde ise kara iklimi daha yaygındır. Bunun nedeni ise iç kesimlerin dağlara daha yakın olmasıdır. Yazlar ılık ve sıcak geçerken kışlar yağışlı geçer. Kışın çok soğuk bir hava hakim değildir. Genellikle kışlar az soğuk geçer. Bu ilin nem oranı yüksektir. Bunda sahilin ve barajların etkisi oldukça büyüktür.

Samsun'un Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir?
Samsun ilinde oldukça verimli ovalar bulunur. Verimli ovalar sayesinde tarım oldukça gelişmiştir. Mısır, fasulye gibi tarım ürünleri Samsun ilinde çok fazla yetişir. Bu yüzden ticaret de oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam etmiştir. Tarımın yanı sıra hayvancılıkta en çok yapılan ekonomik faaliyetler arasında yer alır. 

İklim ve bitki örtüsü hayvancılık için oldukça uygundur. Bitki örtüsünün büyük bir çoğunluğunu ormanlar ve iğne yapraklı ağaçlar oluşturur. Yani ormancılık da gelişmiştir. Samsun ilinin bazı köylerinden kömür çıkar. Az da olsa madencilik bakımından da gelişmiş bir şehirdir. Sanayi açısından da gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor.

Samsun'un İlçeleri
Samsun şehrinin çok sayıda ilçesi bulunur. İlçelerin nüfusu ve yüz ölçümü farklılık gösterir. Vezirköprü ilçesinde kömür madeni çıkartılır. Peki Samsun ilçeleri nelerdir?

Samsun ilçeleri şunlardır:
Yakakent

Vezirköprü

Ladik

Çarşamba

Havza

Bafra

Kavak

Ayvacık

Alaçam

Asarcık

Salı pazarı

Tekkeköy

Terme

On Dokuz Mayıs ilçesi

Bu ilçeler Samsun nüfusuna bağlı olan bazı ilçelerdir. Samsun ilinde yaklaşık 17 tane ilçe olduğu biliniyor.

Samsunda Kaç Dağ Vardır?
Samsunda iki çeşit dağ vardır. Bu dağlar genellikle doğudan batıya doğru uzanır ve sıra dağlar olarak bilinir. Samsun'un doğusunu Canik Dağları, batısını ise Çangal Dağları oluşturur. Canik Dağlarının büyük bir bölümü Ordu ilinde yer alır. 
Batı uçları ise Samsun topraklarına erişir. Çangal Dağları da Samsun il sınırları içine girer. Bu dağın büyük bir kısmı Sinop ilinin sınırları içinde yer alır. Samsun ilinde daha çok sayıda dağ bulunur. Sıralı dağlar, Kocadağ, Akçadağ, Kunduz Dağları, Nebyan Dağları gibi dağlar Samsun ili sınırları içerisinde yer alan bazı dağlardandır. Dağ ve ova bakımından oldukça zengindir.