Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:05   Güncelleme : 22-07-2021 02:18

Samsun'un Coğrafi Yapısı Ve Coğrafyası

Samsun, ova bakımından en şanslı illerimizdendir. Samsun'a ayrı bir önem katan iki ova bulunur. Bu ovalardan ilki Çarşamba Ovası'dır. Yeşilırmak'ın meydana getirdiği Çarşamba Ovası, oldukça kıymetli bir toprak yapısına sahiptir.

Samsun'un Coğrafi Yapısı Ve Coğrafyası

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun, Cumhuriyet tarihimiz için farklı bir öneme sahiptir. Samsun, çok fazla yüksekliği olmayan bir şehrimizdir. Dağlık bir yapısı olmasına rağmen bu dağların yüksekliği de çok fazla değildir. Dağlar dışında şehrin iki önemli ovası bulunmaktadır. Bu ovalar, Samsun için son derece kıymetlidir. Karadeniz şehirlerinden biri olan Samsun, bu bölgede yer alan illere göre karma bir coğrafi yapıya sahiptir. Liman şehirlerimizden biri olarak kabul edilen Samsun, oldukça zengin bir coğrafyaya sahiptir. Orta Karadeniz'de bulunan bu ilde Karadeniz ikliminin etkisi görülmektedir. Ordu Samsun'un doğusunda, Sinop batısında, Amasya ve Tokat güney kısmında, Çorum ise Güneybatı kısmında yer alır.

Samsun Yaylaları
Samsun'da bulunan yaylalar, 2. ve 3. jeolojik zamanda meydana gelmişlerdir. Şehirdeki dağların yamaçları çok aşındıklarından dolayı birçok yayla meydana gelmiştir. Bunun yanında akarsuların arazileri parçalaması ile de bazı yaylalar oluşmuştur. Samsun'da birçok yayla bulunur. Bu yaylalar içerisinde ön plana çıkan yaylalar ise şunlardır:

Ladik Yaylası

Kavak Yaylası

Havza Yaylası

Bu yaylalar, Samsun için ekonomik anlamda da büyük bir öneme sahiptirler. Bölgenin turizmine önemli katkıları olan bu yaylalar, Samsun'un en güzel doğallıklarından biridir. Özellikle de Ladik Yaylası, yayla şenlikleri için önemli bir yayladır.

Samsun'un Dağları
Samsun, Karadeniz'e kıyısı olan şehirler arasındadır. Kıyı kesimlerinde bulunan bölgeler düz, iç kesimler ise dağlıktır. Sıra dağlar ile kaplı olan iç kesimler çok yüksek değildir. Bu nedenle ulaşım zorluğu bulunmaz. Samsun'da öne çıkan iki sıra dağ bulunur. Bu dağların birinci Canik Dağları, ikincisi ise Çangal Dağları'dır. Kocadağ, Kunduz Dağları, Akdağ, Hacılar Dağı ve Nebyan Dağları Samsun'daki diğer dağlardır. Samsun'da birçok dağ bulunmasına rağmen bu dağların yükseklikleri fazla değildir. Ayrıca dağlara eşlik eden birçok tepe de bulunmaktadır. Bu tepeler içerisinde en fazla yüksekliğe sahip olan ise Saltuk Tepesi'dir. Saltuk Tepesi'nin yüksekliği 1150 metredir.

Samsun Ovaları
Samsun, ova bakımından en şanslı illerimizdendir. Samsun'a ayrı bir önem katan iki ova bulunur. Bu ovalardan ilki Çarşamba Ovası'dır. Yeşilırmak'ın meydana getirdiği Çarşamba Ovası, oldukça kıymetli bir toprak yapısına sahiptir. Çarşamba Ovası'nın yarıdan fazlası tarıma uygundur. Tarım yapılamayan alanlar ise sazlık, ormanlık ve bataklık olarak karşımıza çıkmaktadır. Verimliliği ile öne çıkan ikinci ova ise Bafra Ovası'dır. Kızılırmak'ın oluşturduğu Bafra Ovası, alüvyonlu ve geniş bir alandır. Verimlilikte ilk sıralarda yer alan Bafra, bölgede yaşayanların önemli bir geçim kaynağıdır. Bafra Ovası üzerinde hem tarım hem de hayvancılık yapılmaktadır. Bafra Ovası sadece Samsun için değil aynı zamanda ülkemiz için de çok büyük bir ehemmiyet taşır. Verimli toprakları sayesinde bu ova üzerinde birçok çeşit ürün yetişmektedir.

Samsun'un İklimi
Samsun'da yaz ayları genellikle nemli ve sıcak geçmektedir. Kış ayları ise genel olarak serin ve ılıktır. Her ne kadar Karadeniz iklimi yaşansa da iç kesimlerde karasal iklim özellikleri de görülmektedir. Kış ayı geldiğinde yaşanan kar yağışları oldukça yoğundur. Bu yoğunluk bazı zamanlarda ulaşımın aksamasına neden olmaktadır.

Samsun Akarsuları
Samsun akarsularının sayısı oldukça fazladır. Bu akarsular içerisinde Kızılırmak, Terme Çayı, Yeşilırmak, Ters Akan Çayı, Mert Irmağı, İncesu, Kürtün çayı ve Akçay bulunmaktadır. Bu akarsular, bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesine neden olan en önemli unsurlardan sayılırlar. Samsun'daki tarımsal faaliyetleri olumlu yönde etkileyen bu akarsular, farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bitki örtüsü çok çeşitli olan Samsun, bunun yanında biyolojik çeşitliliğe de sahiptir.