Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:08   Güncelleme : 22-07-2021 02:13

Samsun'un Gölleri

Samsun'un gölleri arasında yer alan Liman gölü, 3 km büyüklüğündedir. Liman gölü, bazı kolları ile denize açılmaktadır.

Samsun'un Gölleri

Samsun'da yer değiştiren akarsu yatakları, zamanla burada göl oluşmasına neden olmuşlardır. Bu nedenle de Samsun'da birçok göl bulunmaktadır. Bu göllerden bazıları adından fazlaca söz ettirmeyi başarmıştır. Samsun'da bulunan göllerin birçoğu Çarşamba, Ladik ve Bafra ilçelerinde bulunmaktadır. Şehrin doğal güzellikleri olarak kabul edilen göller, görülmeye değer bir güzelliğe de sahiptirler. Samsun, göl bakımından zengin olan şehirlerimiz arasındadır. Bölgeden iki önemli nehrin geçmesi de Samsun'un daha değerli hale gelmesini sağlamıştır.

Samsun'da Bulunan Göller Nelerdir?
Samsun ilinde birçok göl bulunmaktadır. Bu muhteşem göllerin isimleri ise şunlardır:

Liman Gölü

Simenit Gölü

Ladik Gölü

Karagöz Gölü

Dutdibi Gölü

Çernek Gölü

Uzun Göl

Tombul Gölü

Akarcık Gölü

Akçagöl

Dumanlı Gölü

Balık Gölleri
Bunlar, Samsun'un gölleri olarak bilinirler. Bu göller arasında Liman, Simenit ve Ladik gölleri oldukça popülerdir. Bu göller, bölgelerinin daha fazla değerli olmasını sağlamıştır. Doğal şekilde oluşan Samsun gölleri, sadece insanlar için değil, aynı zamanda hayvanlar için de önemli bir alandır.

Liman Gölü
Samsun'un gölleri arasında yer alan Liman gölü, 3 km büyüklüğündedir. Liman gölü, bazı kolları ile denize açılmaktadır. Bafra ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan bu gölde balıklar bulunmaktadır. Sazan balığı ve kefal avcılığı için en ideal göllerden biri olan Liman gölü, Samsun'un simgelerinden biridir. Liman gölünün kuzeyinde Karaboğaz gölü, güneyindeyse Balık gölü yer almaktadır. Liman gölünden çıkan bazı kollar, 2000 metreye kadar ulaşmaktadırlar. Samsun için önemli bir göl olan Liman gölü, hem turizm hem de geçim kaynağı olarak kullanılır.

Ladik Gölü
Ladik gölü, Tersakan ırmağının kaynağı olarak bilinir. Ladik ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan bu göl, turna balığı ve alabalık avcılığı için uygundur. Göl içerisinde bulunan bu balıklar, Ladik gölünün değerli olmasını sağlamıştır. Balıkçılığın gelişmesini sağlayan bu gölde aynı zamanda sazlıklar da bulunmaktadır. Sazlıklar ise hasır yapımı için tercih edilen en önemli ürünlerden biridir. Bu nedenle Ladik gölü birçok insan için ekmek kapısı haline gelmiştir. Hem balıkçılık hem de hasır yapma yönünden büyük avantajlar sunan bu göl, Samsun'da ön plana çıkan bir yerdir.

Simenit Gölü
Simenit gölü, Terme adı verilen çayın yatağının değişmesiyle meydana gelmiş ve iç içe göllerden oluşmuştur. Terme bölgesinden yer alan bu göl, balıkçılığın gelişmesini sağlamıştır. Simenit gölü, sanki iki gölün kanal ile birbirlerine bağlanmış görüntüsünü verir. Simenit gölü, genellikle kış aylarında yağan yağmur sularıyla beslenmektedir. Fırtına çıktığı zamanlarda ise deniz suyunun göle karışmasıyla göldeki su miktarında artış meydana gelir. Simenit gölünün üzerinde sandalla gezilebilir.
Bu gölün derinliği fazla değildir. Simenit gölünün etrafı genellikle bataklıktır. Ancak balıkçılık için son derece uygun bir alandır. Bunun yanında gölün bazı kısımları ise sazlıktır. Gölün tamamında sandalla gezilebilmesi pek mümkün değildir. Derin bir yapısı bulunmayan Simenit gölünün dibi ise çamurludur. Yaban Hayatı Koruma Sahası kabul edilen Simenit gölü, bölgenin önemli geçim kaynakları arasında bulunmaktadır.

Samsun'daki Baraj Gölleri
Yukarıda anlatılan tüm göller, Samsun'un doğal gölleri olarak bilinmektedir. Bu göller dışında Samsun'da baraj gölleri de bulunmaktadır.

Samsun'un baraj gölleri ise şunlardır:

Hasan Uğurlu Baraj Gölü

Suat Uğurlu Baraj Gölü

Altınkaya Baraj Gölü

Derbent Baraj Gölü

Çakmak Baraj Gölü

Bu baraj gölleri arasında yer alan Derbent baraj gölü ise oldukça fazla ön plandadır. Bafra'da yer alan Derbent baraj gölü, muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Hem dinlenme hem de piknik alanı olarak kullanılabilen bu baraj gölü, Samsun için önemlidir. Ayrıca olta kullanarak balık tutmak isteyenler için de oldukça ideal bir yerdir. Derbent baraj gölü, göllere bağlıdır. Bu sayede turizm faaliyetleri de artırılmak istenmiştir. Samsun'a yolunuz düşerse Derbent baraj gölünün muhteşem güzelliğini ve doğallığını görmeden dönmeyin. Bu baraj gölleri, Samsun için önemli bir kaynaktır.