Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:17

Samsun'un Kültürel Gelenekleri

Samsun ilimizin içerisinde yer alan tam 17 ilçenin her birinin farklı ve dikkat çekici bir hikayesi bulunuyor.

Samsun'un Kültürel Gelenekleri

Güzel ülkemiz Türkiye'de bulunan en önemli kültürel olma özelliği taşıyan illerimizden bir tanesi samsun ilimizdir. Farklı yörelerin aynı şehirde bulunduğu, binlerce geleneğin aynı alanda takip edildiği tarihi bir yer olarak çeşitli kitaplarda yerini alıyor. 
Eskiden bir zamanlar Osmanlı devrinden kalan geleneklerin toplandığı bir kadim şehir olarak anmak doğru olur. Samsun ilimizin içerisinde yer alan tam 17 ilçenin her birinin farklı ve dikkat çekici bir hikayesi bulunuyor. Turistlerin ilgi ve gözdesi olabilen ilimiz turistik ve tarihi alanları ile yıllarca tarih ve felsefe kitaplarında anılıyor.

Samsun'da Yaygın Bulunan Kültürel Gelenekleri Nelerdir?
Ülkemiz aldığı ve verdiği göçler nedeniyle bir çok yeniliğe tanıklık etmiş ve bir çok değişiklik yaşamıştır. Bazen yabancıların ülkemize tanıttığı bir ürün veya tohum gibi bir çok şeyi geliştirmiş ve yaşamışız kısacası bunlar bizim kültürümüze yansımış ve etki etmiştir. Samsun'da yaygın bulunan kültürel gelenekler aşağıdaki gibidir;

• El dokumaları
• Halkın giyinip tarzı ve kıyafetleri
• Yerli halkın oynadığı halk oyunları
• Farklı yemek kültürü ile sergilediği yemekler
• Kültür zenginliğinin yarattığı folklor geleneği
• Dilde mani zenginliği
• Çocukların oynadığı eski gelenek oyunlar
• Düğün gibi özel günlerde oyun şölenleri
• Yöresel zengin çeşitli yemekler
• Tarihi mekanları
• Doğum geleneği
Sele-Sepet Top Kandil

Ülkemiz gelenek ve görenekleri açısından zengin bir yerdir Samsun'da bu kültürel zenginliği bulunan illerimiz arasındadır. Özellikle kadınların aktif olarak yerine getirdikleri gelenekler önemli bir değer taşıyor.
Samsun'da Kültürel Geleneklerin Önemi
Gelenekler yıllar öncesinden yapılan bir aktivite veya ritüelin üzerinden zaman geçmesine rağmen o günkü değerini kaybetmemesi ve o değerin sürekli yenilenmesi durumudur. Bu olay Samsun'da önemli bir yer tutuyor. Gerek dini bir ritüel olsun gerek özel günlerde yapılması gereken bir aktivite olsun arasına yıllar girmiş olsa da halen devam etmekte ve bireylerden genç nesile aktarılmaya devam ediliyor. 
Büyüklerin nasihatleri ve yaptıkları önemli ritüeller genç nesil ile kültürel geleneklerin devamının gelmesi sağlanıyor. Elbette zaman zaman değerini kaybeden bir gelenek görüyoruz bu durum kültür ve geleneğin kaybolduğu anlamına gelmiyor bazen kaybolduğunu düşündüğümüz değerler başka bir şekil alarak bizden yeni nesile aktarılıyor ve bizler bunun farkında bile olamıyoruz. Yıllar geçmiş olsa da yüzyıllardan kalan gelenekler halen bulunuyor oldukça ilgi çekici olan bu durum o halkın veya topluluğun bir kimliğini oluşturuyor.

Samsun'da Doğum Gelenekleri
Her yöre ve ilçenin farklı bir özelliği olan gelenekler arasından en önemlisi doğum geleneğidir. Yeni doğan bir bebeği kutlamak amacıyla düşünülse de bu geleneğin en önemli anlamı "çocuk büyüyene kadar biz hep yanındayız" cümlesidir. Bu gelenek ister bir şehir merkezinde isterseniz bir köyde olsun yapılan en önemli bir gelenektir. 
Doğum geleneği neredeyse her şehirde bulunuyor ancak her yöreye göre farklılık gösteriyor. Bebek doğduğunda bebeğe alınan özel kıyafetler ve cüzi miktarda para verilen anne bu kıyafetler ile çocuğu belli bir yaşa getirir. Yardımlaşma amaçlı da gelişen bu gelenek fakir doğmuş çocuklara mutlu bir gelecek sunuyor. Temiz kıyafetler ile büyüyen çocuk en azından kıyafet ihtiyacı karşılanmış oluyordu. Büyükanne ve büyük babaların yeni doğan bebeğe çeyrek altın veya verebileceği miktar kadar parayı anneye teslim ediyordu anne bu parayı çocuk için kullanmaya özen gösteriyordu.

Samsun Kültürel Gelenekler Açısından Zengin Bir İl mi?
Samsun geniş ve farklı yörelerin bir arada yaşadığı illerimizden bir tanesi bu durumda samsun'un kültürel gelenekleri yöreden yöreye farklılık gösteriyor. Zengin bir kültürel geleneği sunan samsun 17 ilçeden oluşmaktadır. Çeşitli ovalar ile zengin nüfus durumu bu gelenekleri nesilden nesile aktarmıştır. Zengin şifalı bitki veya düğünlerde yapılan çeşitli ritüeller buna dahildir. Genç nüfusun artış gösterdiği Samsun ilimiz bakılınca geleneklerinden vazgeçmiyor.