SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:27   Güncelleme : 13-07-2021 02:29

Sedef Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir

Sedef Hastalığı ciltte oluşan deri döküntüsü ve kabuk atma gibi görülse de birçok çeşidi mevcut olduğu biliniyor.

Sedef Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir

. Hastalığın tekrarlayıcı, geçmeyen ve sürekli vücutta var olan ve belirli dönemlerde daha ağır seyri olan kronik bir hastalık olduğu aşikardır. Deri döküntülerinden kaynaklı kaşıntı olması hastalığın daha çok vücuda yayılmasına neden olur. Hastalık kronik bir hastalık olduğundan herhangi bir enfeksiyon söz konusu olmadığı için bulaşıcılığı yoktur.

Sedef Hastalığı Belirtileri
Hastalıkta en yaygın görülen belirtilerin başında, dirsek ve diz bölgelerinde pullanma ve kabuk oluşması, tırnak bölgesindeki kızarıklık ve renk değişimi, ciltte oluşan kuruluklar, cilt bölgesinde oluşan şiddetli kaşıntı, eklem bölgelerinde ağrı hissi ve şişlik, saç derisinde oluşan kabuklanma, kepeklenme ve genital bölgede görülmesi.
Mevsimsel faktörler de özellikle kış ayında yaygın olarak görülen belirtilerin var olduğu biliniyor. Hastalığın oluştuğu bölgede fazlası ile deri döküntüsü ve pullanma görülür. Hastalığın seyrine göre romatizma, iltihaplı romatizma bulguları görülen hastalar olduğu biliniyor.

Sedef Hastalığına Neden Olan Faktörler
Sedef Hastalığına Neden olan faktörler, alkol, stres, sigara ve bakteriyel enfeksiyonlar hastalığın görülme seyrinin sık olmasına neden olur. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve diş çürükleri de hastalığı tetikleyici etkiye sahiptir. Genetik faktörler de hastalığa neden olan bir etkendir. Anne ve baba da vaka yoktur fakat büyük aile fertlerinden birinde olması da çocukta olması hali taşıyabilir.

Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri
Hastalığa muayene sonrası tanı konulan kişiler de kronik bir tedavi olduğundan hastanın tedavi süresi ile uyumu önemlidir. Kişinin yaşam kalitesi bozulmayacak şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Hastalığın durumuna göre orta seyirde ise en çok uygulanan tedavi yöntemi nemlendirici deri kremleri ve kortizonlu kremler verilir.
Bağışıklık sisteminin bu hastalıkta etkisi büyük olduğundan D vitamini verilmesi de uygun görülür. Hamilelikte görülen şiddetli hastalık durumunda ise bileşeninde daha az kortizon kullanımı olan kremler verilir. Durumu ağır seyreden hastalarda ise tedavi olarak kortizonlu kremler harici A vitamini ve kanser tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar verilir. Hastalıkta dengeli beslenmeli ve ilaçlar düzenli kullanılmalı.