Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:04   Güncelleme : 22-07-2021 02:20

Sinop'ta Gezilecek Yerler

Sinop'a geldiğiniz zaman görselliği ile göz kamaştıran bu şelaleyi görmeden şehirden ayrılmayın.

Sinop'ta Gezilecek Yerler

Karadeniz  Haber- Karadeniz illerimizden biri olan Sinop, ülkemizin en güzide yerlerinden biridir. Tarihi ve turistik olarak büyük önem taşıyan Sinop, birbirinden güzel yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Sinop'ta yaşayan insanlar, cana yakınlıkları ve misafirperverlikleri ile tanınırlar. Sinop'a gittiğiniz zaman sizi evine davet edecek binlerce Sinoplu bulunmaktadır. Bu yazıda Sinop gezilecek yerler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Erfelek Şelalesi
Erfelek şelalesi, Sinop gezilecek yerler arasında bulunur. Doğal güzelliği ile sizi büyüleyecek bir yer alan bu şelale, turizm açısından büyük önem taşır. Sinop'a geldiğiniz zaman görselliği ile göz kamaştıran bu şelaleyi görmeden şehirden ayrılmayın.

Sinop Arkeoloji Müzesi
1921 yılında Sinoplulara sunulan müze, günümüzde aktif bir şekilde görevine devam etmektedir. İlk zamanlarda içerisinde çok fazla ürün bulunmayan müze, daha sonraki yıllarda ürün çeşitliliği kazanmıştır. Sinop gezilecek yerler arasında bulunan arkeoloji müzesi, kesin faaliyetlerine 1941 yılından başlamıştır. Sinop Kalesi
Sinop Kalesi de Sinop gezilecek yerler arasına adını yazdıran bir yerdir. Tarihi öneme sahip olan kale, Selçuklu, Bizans ve Roma dönemlerinde kullanılan bir yapıdır. Kale duvarlarının şehri çevrelemesi, Sinop Kalesi'ne ayrı bir değer katmıştır. Yıllar içerisinde birçok kez onarılan kale, 2050 metrelik bir uzunluğa sahiptir.

İnceburun Feneri
İnceburun Feneri, sadece Sinop için değil aynı zamanda ülkemiz için de önemli bir yerdir. Sinop gezilecek yerler arasında olan İnceburun Feneri, ülkemizin en kuzeyinde bulunmaktadır. Sahil kenarında olan bu fener, ülkemizdeki diğer fenerlere göre çok daha şanslıdır. Aynı zamanda düzlükte yer alması da yine İnceburun Feneri için büyük avantaj sağlamaktadır. Bu feneri görmek için geldiğiniz zaman bilin ki ülkemizin en kuzeyine de gelmiş olacaksınız.

Gezilecek Diğer Yerler
Sinop'ta gezeceğiniz yerler saymakla bitmez. Bu yerlerden bazıları yukarıda verilmiştir. Bunlar dışında Sinop gezilecek yerler ise şunlardır:
Etnografya Müzesi
Balatlar Kilisesi
Pervane Medresesi
Diogenes Heykeli
Boyabat Kalesi
Aşıklar Caddesi
Paşa Tabyaları
Tarihi Sinop Cezaevi
Akgöl Tabiat Parkı
İnaltı Mağarası
Hamsilos Koyu
Deniz Şehitleri Anıtı
Candaroğulları Türbesi
Karakum Gezi Yolu
Şahin Tepesi
Seyyid Bilal Türbesi
Yakup Ağa Konağı
Gibi yerler, Sinop'a geldiğiniz zaman gidebileceğiniz muhteşem güzelliklerdir. Sinop sadece güzel yerleri ile değil, aynı zamanda güzel yemekleri ile de meşhur olan bir ilimizdir. Sinop'a geldiğiniz zaman harika lezzetlerini tatmadan da dönmeyin. Gezdiğiniz her yerin ayrı bir anısı ve güzelliği vardır. Bu nedenle özellikle de turizm açısından önemli olan şehirlerimizden bir tanesidir.