SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-07-2021 00:58   Güncelleme : 22-07-2021 00:59

Soğuk Duşun faydaları nelerdir

Soğuk duş, birçok uzmanın önerdiği bir duş yöntemidir. Çünkü soğuk duş almanın insan vücudunda yarattığı birtakım değişiklikler bulunmaktadır.

Soğuk Duşun faydaları nelerdir

Olumlu yönde meydana gelen bu etkiler, soğuk duşun aslında ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Bu yazıda soğuk duşun inanılmaz etkilerinin neler olduğu açıklanmıştır. Bu etkileri öğrendiğiniz zaman alınan soğuk bir duşun sizi iyi hissettirdiğini daha net anlayacaksınız.

Bağışıklığınızı Güçlendirir
Soğuk duşun inanılmaz etkilerinden biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Özellikle de nezle-grip ya da çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı vücut direncinizin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar, belli aralıklarla soğuk duş alınmasını önermektedir. Hatta alınan soğuk duş, kanser risklerinin de azalmasını sağlıyor.

Depresyona İyi Gelir
Depresyondan kurtulmak için çare mi arıyorsunuz? O zaman soğuk bir duş alabilirsiniz. Çünkü soğuk duşun depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde soğuk suyun depresyona iyi geldiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Kendinizi kötü hissettiğinizde alacağınız soğuk duş, sizi oldukça fazla rahatlatacaktır. Özellikle de depresyon gibi psikolojik bir sorununuz varsa, bu durumdan kurtulmanın en iyi yollarından biri soğuk duş almaktır.

Cildinizi Sağlıklı Tutar
Soğuk su, cilde en iyi gelen şeylerdendir. Hatta uzmanlar, sıcak suyla duş aldıktan sonra bile yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp banyodan öyle çıkmanızı tavsiye etmektedirler. Soğuk suyla duş alırsanız, cilt gözenekleriniz daralır. Bunun sonucunda da sivilce gibi sorunlarınız daha azalır. Soğuk duş, cildinizde bulunan atık maddelerin kolaylıkla atılmasını sağlar. Böylece genç ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Soğuk Duşun Diğer Etkileri
Soğuk duşun etkileri saymakla bitmez. Bu etkilerden bazıları detaylarıyla yukarıda açıklanmıştır.
Bu etkiler dışında soğuk duşun sağladığı diğer etkiler ise şunlardır:
Hormon üretiminin artmasını sağlar.
Enerjili olmanızı sağlar.
Saçların sağlığını olumlu yönde etkiler.
Derin nefesler almanıza etki eder.
Lenf sisteminin güçlenmesine etki eder.
Hızlı kilo vermenize etki eder.
Kan dolaşımının iyileşmesini sağlar.
Yaşlılığı erteler.

Soğuk duşun bu kadar etkili olması, uzmanların soğuk duş üzerinde daha fazla inceleme yapmalarına neden olmuştur. Soğuk duş, kalp sağlığı için de çok önemlidir. Özellikle de sıcak suyla duş aldıktan sonra ayaklarınızı soğuk suyla yıkarsanız, kalp krizi riskiniz azalır. Bu nedenle suyun çok soğuk olmaması kaydıyla soğuk suyla duş alınması tavsiye edilmektedir. Haftada bir ya da iki defa soğuk suyla duş almanız, yukarıdaki etkilerin vücudunuzda meydana gelmesi için yeterli olacaktır. Sağlıklı olmak için soğuk duş almalısınız.