Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:00   Güncelleme : 22-07-2021 01:03

Sosyal Medya Bağımlılığı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sosyal Medya; Kullanıcıların içeriklerini paylaştığı, birbirleri ile söyleşi yaptıkları, bilginin en kolay bulunduğu yerdir.

Sosyal Medya Bağımlılığı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sosyal Medya, doğru kullandığınızda elinizin altında her bilgiyi bulabileceğiniz bir kütüphane haline gelir. Yanlış ve çok kullanımda ise kendinizi kendinizden bile uzaklaştırır.

Sosyal Medya Bağımlıları Ne Tür Sorunlar Yaşar?
Sosyal medya kullanıcıları ilk başta bağımlı olduklarını anlamakta güçlük çekebilirler. Sosyal medya bağımlılığı sorunlar artıkça daha anlaşılır hale gelir. İlk başlarda kullanıcı, ailesinden ve arkadaşlarından hızla uzaklaşır ve problem yaşamaya başlar.
Kullanıcı, genellikle sorunları çözmek için gerçekle bağlantısı kopartıp asosyal bir hayata adım atar. Kullanıcı sosyal medyada çok vakit geçirdiği taktirde sağlık ile ilgili (göz problemleri, kas deformasyonları, kilo alımı vb.) sorunlar yaşayabilir. Kullanıcının hayatında var olan akademik başarısı zamanla düşüşe geçer.
Kullanıcı, kendini insanlardan daha üstün görerek sosyal medya aracılığı ile rekabet içine girmeye başlar. Kullanıcı, günlük işlerine vakit ayıramaz veya günlük işlerini unutur hale gelir. Bazen kendi kafasındaki cümleleri unutur ve kendini ifade edemez hale gelir. Bunun sonucunda kullanıcının zamanla mantıklı düşünme yetkisini ve sorun çözme kabiliyeti ortadan kalkar.

Sosyal Medya Bağımlısı Olduğumuzu Nasıl Anlarız?
Bağımlılık, insanın farkında olmadan gerçek veya gerçek dışı bir şeyi sürekli düşünmesi, istemesi ve onunla vakit geçirmesidir.
Eğer reel arkadaşınız ile vakit geçirmek yerine sanal arkadaşınız ile vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.
Kendinizi teknolojik aletleriniz (telefon, bilgisayar, tablet vb.) yakınınızda olmadan rahat hissedemiyorsanız sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.
İnsanlara kendinizi beğendirmek için, iltifat almak için evde veya dışarda hazırlanıp fotoğraf paylaşıyorsanız sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.
Kimsenin sizi anlamadığını, yalnız ve mutsuz hissettiğinizi sizi mutlu eden ve kafanızı dağıtmaya yardımcı olacak ilk şeyin sosyal medya olduğunu düşünüyorsanız sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.
Eğer telefonuna gelen bildirimleri dakikasında görüyorsan ve 4-5 saate yakın sosyal medyada vakit geçiriyorsan sosyal medya bağımlısı olabilirsin.

Sosyal Medya Bağımlılığımızdan Nasıl Kurtuluruz?
Biz insanlar istediğimiz her an bağımlılığımızdan kurtulabiliriz. Bizleri tanımlayan kelime sosyal medyalardan beğeni sayıları veya yorumlardan ziyade kendi benliğimiz, gerçek kimliğimizdir.

Yaşadığımız anıları sosyal medya üzerinden paylaşmaktansa kendimize ait fotoğrafların ve yazıların olduğu günlüklerden tutmaya başlayabiliriz. Güzel bir ajanda alıp veya yapıp günümüzü planlayabilir ve o planın sosyal medya kullanım saatlerinin dışına çıkmayabiliriz.

Yeni bir spor veya bir hobi araştırabilir ve kendimize en uygun olanı seçip denemeye başlayabiliriz. Evdeki eşyaları tamir edebilir veya yenileyebiliriz. Kıyafet tasarlayıp dikebiliriz veya örebiliriz.

Reel olarak arkadaş edinip kafe, sinemaya giderek vakit harcayabiliriz. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sohbet etmek kendinizi masa başında olduğunuz zamandan daha iyi hissettirecektir. Arkadaşlarımızla aynı anda film izleyebilir aralarda film hakkında konuşabiliriz. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza uzun soluklu bir diziye veya kitaba başlayabilirsiniz.

Evde yeteneklerinize göre şiir, kompozisyon yazmaya, resim yapmaya veya mandala boyamaya başlayabilirsiniz.

Eğer sosyal medyanın vücudunuza ve hayatınıza olan zararını bir kez görmek isterseniz kendi benliğinizi bulacak ve kendinizle, arkadaşlarınızla ve aileniz ile daha çok vakit geçirmeye başlayacaksınız.