TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:01   Güncelleme : 22-07-2021 01:02

Steam Guard Nedir, Ne İşe Yarar?

Satın aldığınız oyunlar ya da uygulamalar, uygulama kütüphanenizde siz ne zaman isterseniz erişebileceğiniz bir şekilde hazır olarak indirmenizi bekler. Yalnızca oyun ya da uygulama satın alabileceğiniz bir uygulamanın haricinde Steam oyunculara birçok farklı özellikle birlikte oyun deneyiminin hem daha güvenli hem de daha eğlenceli hale gelmesini sağlar.

Steam Guard Nedir, Ne İşe Yarar?

Steam Nedir?
Steam, piyasası oldukça hızlı bir şekilde büyüyen ve büyümeye devam eden oyuncu sektörü içerisinde kendine yüksek bir pazar yeri elde eden bir platformdur. Bu platform üzerinden isterseniz oyun satın alabilir, isterseniz uygulama satın alabilirsiniz.
Oyun içi kıyafetleri, silah giydirmelerini, etiketleri, çıkartmaları, koleksiyon kartlarını, araç tasarımlarını kısacası oyunların içerisinde var olan birçok değiştirilebilir ve satın alınabilir öğeleri satın alabilir, satabilir ve takas yapabilirsiniz. Tam olarak bu noktada da en önemli sorun güvenlik endişesi olmakta. İşte Steam Guard özelliği de bu güvenlik önlemlerinin en önemlilerinden bir tanesidir.

Steam Guard Nedir?
Steam Guard, Steam içerisinde bulunan bir ek güvenlik sistemidir. Bu sistem iki aşamalı bir sitem olup esas amacı kullanıcının güvenliğini sağlama almaktır. Bu sistem kullanıcı adı ve şifre ile siteme giriş yaptıktan sonra bu girişi kullanıcının kendisinin yapıp yapmadığını kontrol etmek için bir çeşit kod sistemi kullanır.
Steam Guard, Steam Android ya da İOS işletim sistemi üzerinden giriş yapılarak orada uygulama içerisinde oluşan kodun, kullanıcı adı ve şifresi girildikten sonra, gerekli alana girilmesiyle giriş yapmaya çalışan kişinin hesabın sahibi olduğunu doğrulamaya yarayan sistemdir.

Steam Guard Neden Gereklidir? Kimler Kullanmalı?
Steam Guard, kullanıcıların hesaplarının çalınma riskini en aza indirmeyi amaçlar. Artan oyuncu piyasasında bu şekilde bir güvenlik önlemlerinin olması oyuncuları ve diğer Steam kullanıcılarını uygulamayı ve platformu kullanmaya daha da teşvik etmekte. Kimler kullanmalı sorusuna gelecek olursak; Steam Guard bir güvenlik yöntemi, dolayısıyla Steam üzerinden hesap açan herkesin mutlaka kullanması tavsiye ediliyor.
Kesinlikle zorunlu olan bir sistem değil tabi ama eğer envanterinizde çok fazla oyun varsa ya da bu oyunların içerisinde değeri binleri aşan birçok öğeye sahipseniz kullanmanız gerekir. Steam Guard olmadan da hesabınız güvende olmakta tabi ama bu güvenliğin daha da fazla olup var olan riskleri en aza indirmek servetinizi ve eğlencenizi korumak gerekir.

Steam Guard Nasıl Kullanılır?
Steam Guard, Steam Windows uygulaması üzerinden çok kolay aktif edilebilmektedir. Gerekli olan adımlar aşağıda detaylı bir şekilde siz okuyuculara anlatılacaktır. Öncelikle bilgisayarınızda Steam uygulamasının yüklü ve güncel olduğundan emin olun.

Steam Guard Güvenliğini Aktifleştirme Adımları:
Steam uygulamasını açıp hesabınıza kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız.
Sol üst köşede yer alan STEAM yazısına tıkladıktan sonra açılan alt grup sekmesinde AYARLAR seçeneğini seçin.
Açılan Ayarlar penceresinde HESAP sekmesini seçin.
Hesap sekmesi içerisinde STEAM GUARD HESAP GÜVENLİĞİNİ YÖNET seçeneğini seçin. Bu seçenek seçildikten sonra STEAM GUARD’ı YÖNET sayfası açılacaktır.
Açılan bu sayfada Steam Guard’ı aktifleştirmek için mobil ve e-posta olmak üzere iki farklı seçenek belirtilmektedir. Bu seçenekler Steam hesabınıza giriş yapacağınız zaman Steam Guard kodunun hangi kanalla size iletilmesini istediğiniz belirttiğiniz seçeneklerdir. E-posta seçeneğini seçerseniz Size bu kod mail adresiniz aracılığıyla e-posta olarak gelir. Mobil seçeneğini seçerseniz aynı kod Steam mobil uygulaması üzerinden bildirim olarak gelir.
2 seçenekten biri seçildikten sonra işlem tamamlanmış ve Steam Guard servisi kullanıma hazırdır.