EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-08-2021 22:25   Güncelleme : 08-08-2021 22:25

Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Basit Yöntemler

Tasarruf yapmakta zorlanıyor musunuz, ne yapsanız da para biriktirmeyi başaramıyor musunuz?

Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Basit Yöntemler

O zaman bu yazı tam size göre. Hayatımız boyunca para kazanmaya çalışıyoruz. Fakat nasıl oluyorsa ne yapsak da birikim yapamıyoruz. Bu yazıda bahsedilen beş farklı yöntem, tasarruf etmenize giden yolda sizlerin büyük bir adım atmasını sağlayacaktır.

Bilinçsiz Bağımlı Müşteri Olmayın
Bilinçsiz bağımlı bir müşteri olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu kredi kartı ekstresinden geçer. Kredi kartı ekstresini incelemek bu konuya fazlasıyla açıklık getirecektir. Aylar önce aldığınız ve hiç kullanmadığınız fakat her ay kart ekstresine yansıyan abonelikler mi görüyorsunuz, ya da adını bile hatırlamadığınız, hiç bilmediğiniz yerlere para mı ödemişsiniz? Bunları yaşıyorsanız yapacağınız ilk işlem kullanmadığınız abonelikleri iptal etmek olmalıdır. Bu sayede tahmin ettiğinizden daha fazla kâra geçtiğinizi görebilirsiniz.

Gerçekten Gerekli Mi?
Son model bir telefonun aldığınızı ve kısa bir süre sonra aynı firmanın yeni bir telefon çıkardığını düşünün. Peki, o yeni çıkan telefonu alır mıydınız? Kendinize sormanız gereken sorulardan birisi bu olmalı. "Gerçekten ihtiyacım var mı?" Eğer siz de bu soruya "hayır" cevabını verdiyseniz bilin ki o aldığınız ürüne fazladan para harcamışsınız. Bunu anlamanın en kolay yanı ise yaşadığınız ortama bakmaktır. Aldığınız fakat henüz hiç giymediğiniz kıyafetler, hiç kullanmadığınız eşyalar vb. var ise buna dur demek, sizin fazlasıyla tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

İndirimler Fırsat mı?
Şu zamana kadar sırf indirimde diye neler aldınız? İndirimdeki ürünlere ne kadar para harcadınız? Şunu bilmelisiniz ki hiç ihtiyacınızın olmayacağı ya da kullanmayacağınız bir ürüne "indirimdeyken alalım elbet kullanırım" gözüyle baktığınızda sadece boş yere para harcamış oluyorsunuz. Çünkü siz de biliyorsunuz ki bu cümleyi kullanarak aldığınız çoğu ürüne bir daha dönüp bakmadınız bile.
Peki, gerçekten indirimler fırsat mı? Sevgili okuyucu, öncelikle şunu bilmelisin ki indirimler, ihtiyacın olan bir şeyi aldığında fırsattır. İhtiyacın olmayan bir şeyi aldığında ise sadece para kaybından ibarettir. Örneğin 100 TL'lik bir ürün %60 indirime girdiğinde 60 TL kâr etmiyorsun, 40 TL zarar ediyorsun.

Ucuz Mal Alacak Kadar Zengin Misiniz?
Örneğin bir ürüne ihtiyacınız var. Birisi daha kaliteli ve 100 TL, diğerinin ise kalitesi daha düşük ve 50 TL. 100 TL'lik olandan alanlardan mısınız, yoksa "onun yerine 50 TL'lik olandan iki tane alırım" diyenlerden mi? Eğer cevabınız ikinci seçenekse tebrikler, zenginsiniz.
Tasarruf etmede yapılan hatalardan biri ise, her şeyden tasarruf etmeye çalışırken zarara girmektir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, 100 TL verip alacağınız kaliteli bir ürünü belki bir yıl kullanabilecekken, "daha ekonomik" gözüyle bakıp aldığınız 50 TL'lik ürünü ise belki bir ay anca kullanabileceksiniz ve dolayısıyla o ürünü yılda on iki kez almanız gerekecek. Eğer mevzu tasarruf sağlamak ise, emin olun kaliteli ve pahalı olan ürünü almak, kalitesiz ama ucuz olan ürünü almaktan daha kârlı olacaktır.

Bağımlılıklar
Belki de bütün harcamalarınızın içindeki en büyük kısım, bağımlılıklar. Sigaraya, alkole ya da kumara ne kadar para harcıyorsunuz? Bu başlık için yazılabilecek tek şey, aylık sigara, alkol ya da kumara harcadığınız parayı hesaplamanızdır. Eğer bunlardan en az biri hayatınızda varsa, ona ne kadar para harcadığınızı hesapladığınızda neden tasarruf ya da birikim yapamadığınızı anlayacaksınız.