Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:07   Güncelleme : 22-07-2021 02:14

Tekkeköy'de Gezilecek Yerler

Tekkeköy ilçesinin en önemli yerleri arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan ören yeri, arkeolojik kazılara ev sahipliği yapmıştır.

Tekkeköy'de Gezilecek Yerler

Tekkeköy, Karadeniz yerleşiminin ilk yerlerinden biri. Samsun-Ordu Karayolunun 13 km uzağında olup güneye doğru 1 km içeridedir. Samsun iline bağlı olan bu ilçe, tarihi güzelliklerinin yanı sıra kültür, sanayi, turizm yönünden de gelişmiştir. Doğal güzellikler bakımından ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Deniz, hava ve kara yoluyla ilçeye ulaşım sağlanıyor. İlçenin tarihi insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Binlerce turistin her yıl ziyaret ettiği tekkeköy gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerinin beklentilerini karşılıyor. İlçe Samsun ilinin en çok turist çeken yerleri arasındadır.

Atatürk Evi
Mustafa Kemal Atatürk’ ün Selanik’te doğduğu evin aynısı inşa edilmiştir. 2006 yılı itibari ile müze olarak hizmete açılan bu yapı görenleri etkisi altına alıyor. Selanik’teki evin mimarisiyle birebir aynı olan ev iç mimaride de orijinal evin birebir aynısıdır. Mimari olarak beğeni alan bu yapı dekorasyon yönünden de ziyaretçilerini büyülüyor.
Selanik’te bulunan evin iç dekorasyon özelliklerini taşıyor. Evin orjinali gidip göremeyenler için Tekkeköy Atatürk Evi, şans olarak değerlendiriliyor. Aynı özellikleri taşıdığı için ziyaretçiler Atatürk’ün doğduğu evin mimarisinden dekorasyonuna kadar her özelliğini görme fırsatı buluyorlar.

Tekkeköy Ören Yeri
Tekkeköy ilçesinin en önemli yerleri arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan ören yeri, arkeolojik kazılara ev sahipliği yapmıştır. Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda birçok tarihi kalıntı gün yüzüne çıkarılmıştır. Eski Tunç ve Hitit dönemlerine ait olan bu önemli kalıntılar ziyaretçilerin yoğun ilgisine neden oluyor. Bu kalıntılar, gömütler, süslü kaplar, el yapımı seramikler ve kabartma vazolar gibi eserlerden oluşuyor.

Büyüklü Kurşunlu Şelalesi
Büyüklü mahallesi kurşunlu mevkinde yer alan bir doğa harikasıdır. Şehrin gürültü ve karmaşasından kurtulmak, doğayla baş başa sakin ve huzurlu anlar yaşamak için eşsiz bir yer. Kuş seslerinin su seslerine karıştığı yeşilin hakim olduğu yer günün her saati ziyaretçilerle dolup taşıyor. Tewmiz havası ve muhteşem doğasıyla görmeye değer.

Costal Sahili
Özellikle yaz aylarında serinlemek için en çok tercih edilen yerlerden biri. Kumsal bir gerdanlık gibi uzanmakta olup turistik kumsallarla yarışacak cinsten. Yaz aylarında kumsal oldukça yoğun. Denizi temiz. Ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilecekleri güzel yerlerden biri olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Antyeri Kilisesi
Tarihi yapılar yönünden zengin olan Tekkeköy’ de en dikkat çeken yapılardan biri Antyeri Kilisesidir. Diğer adı ile Andreanadon Kilisesi; bölgede günümüze kadar sağlam ulaşmayı başarmış kiliselerden bir tanesi olarak da ilgi çekiyor.
Kilisenin genel mimari yapısı ve aynı zamanda çan kulesi ayakta duruyor. Kilisenin tescili yapılmıştır. Yakında restore çalışmaları da planlanıyor. Kilise olarak inşa edilmiş olan bu yapı daha sonra camiye çevrilmiştir. Dikdörtgen planlı, kesme taş malzemeli olan kilise, görenlerin ilgisin çekmeyi başarıyor.

Tekkeköy Mağaraları
Yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan bu mağaralar, doğal yollardan oluşmuşlardır. Ancak; yerleşim yeri olarak kullanılmak üzere genişletildikleri tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle de dikkat çekiyorlar. Mağaralarda Tunç Çağı, Paleolitik Çağ ve Mezolitik Çağ’ a ait pek çok kalıntı yer alıyor. Görünüm itibariyle de beğeni kazanıyor ve merak uyandırıyor.
Mağaraların yanında ise ilk imitasyon müzesi yer alıyor. Ziyaretçiler mağaralardan sonra mutlaka bu müzeye de ziyarette bulunuyorlar. İlgi oldukça yoğun Bu müze Türkiye’ nin ilk imitasyon müzesi olma özelliği taşıyor. İlk ve ilginç bir müze olmanın yanı sıra ziyaretçilerini ücretsiz bir şekilde ağırlıyor. Ziyaretçiler her hangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan bu müzeyi ziyaret ederek yeni bir deneyim elde ediyorlar.