Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:17

Ticarette Neden Samsun?

Karadeniz'de bulunan sahil şeridinin orta kısmında yer alan Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin Karadeniz'e dökülen deltalar arasında yer alan ilimiz Samsun 9.725 Km²'lik bir yüz ölçümüne sahip oluyor.

Ticarette Neden Samsun?

Samsun Türkiye'nin ticarette en işlek iller arasında yer alıyor. İçerisinde bulunan 17 ilçesi ve ilçelerinde yer alan ovaları ile ticaret ulaşımını kolaylaştırıyor. Enerji ve yeni teknoloji açısından yeni ve güçlü makinalara sahiptir. Cihazların kullanım alanları farklıdır ancak bu ileri teknoloji en çok tarım ve çiftlik üretiminde kullanılıyor. Yerli ve yabancı birçok yatırımcının yatırım yaptığı önemli ve ticari gelirin en çok geldiği illerimiz arasında en baş sıralarda yerini alıyor.

Ticaret Yapmak İçin Neden Samsun Seçiliyor?        
Karadeniz'de bulunan sahil şeridinin orta kısmında yer alan Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin Karadeniz'e dökülen deltalar arasında yer alan ilimiz Samsun 9.725 Km²'lik bir yüz ölçümüne sahip oluyor. Karadeniz ikliminden dolayı aldığı olumlu sonuçlar da Samsun'da ticaretin gelişmesine büyük katkıda bulunuyor.

Ticaret İçin Samsun İlinin Seçilmesinin Avantajları Nelerdir?
Ticaret bir ülkeyi kalkındırmak için ve ülkenin temel ihtiyacını karşılamak amacıyla yıllar öncesinden temeli atılmış ve günümüze kadar varlığını koruyor. Güçlü sanayi güçlü bir ülke demek oluyor. Türkiye'de sanayi ve ticaret gelişim rolünün en büyüğünü Samsun ilimiz üstlenmiş ve günümüze kadar bu varlığını yitirmemiş. Ticaret için Samsun ilinin seçilmesinin avantajları aşağıda yer aldığı gibidir;

• Doğru altyapı sistemi
• Sağlam ticaret kuralları
• Güvenilir olma
• Ticari zeka
• Samsun ilinin yer aldığı konum
• Ticaret'te kolaylık sağlayacak sahil yapısı
• Ticaret merkezi olması
• Eskilere dayanan ticaret
• Tarım ürünlerini üretmede doğru tarım sistemi
• Hayvancılık için uygun iklim şartları
• Lojistik imkan ve olanaklar
• Teknoloji alanında yaşanan gelişim​​​​​​

Ticareti eskiye dayandığı için atılmış olan temeller halen etkisini gösteriyor. Yerli halkı kalkındıran ve teknolojiye rağbet göstermesini sağlayan yaşanan ileri teknolojinin faydalı olması olmuştur.

Samsun'da Gelişen Teknolojinin Ticaret'te Etkisi

Teknoloji insan için mükemmel bir üründür. Hayata sağladığı kolaylıklar ile birçok işin gücünü azaltmış az güç ile çok iş kavramını geliştirmiştir. Samsun'da teknoloji tarım, hayvancılık, sanayi gibi birçok yönde olumlu etkisi olmuştur. 
İlk yıllarda yabancı yatırımcıların yaptığı yatırımlar zamanla yerli halkın da yatırım yapmasını ve kalkınmasını sağlamaktadır. Ticaret için uygun sahilleri ve ticari zekanın birleşmesi ile yapılan bu gelişmeler Türkiye'de yapılan ihracatın büyük bir kısmını kapsamaktadır.

Samsun'da Yapılan Ticaret'te Yerli Ve Yabancı Yatırımcıların Etkisi

Yerli ve yabancı ülkelerden, illerden aldığı göç ile zengin kültür ve fikir akımının gelişmesini sağlıyor. Lojistik imkan ve olanakları sağlam olan ilimiz Samsun sağlam altyapısı ile sanayiye sahip çıkıyor. Samsun'da toplam 5 adet organize sanayi bölgesi bulunuyor ancak yapılışı devam eden sanayi bölgeleri halen devam ediyor. Tüm soruların cevabı ticarette neden samsun kelimesinde saklanıyor. Samsun teknolojinin de sağladığı kolaylık ile gelişmesini sürdürüyor.