SİYASET
Giriş Tarihi : 08-12-2020 16:53   Güncelleme : 08-12-2020 16:53

Turizm Sektörü krizde, Bakan krizi fırsata çeviriyor

CHP il bakanı Fatih TÜRKEL Samsun’ da ve bölgemizde hizmetler sektörü gibi Turizm sektörünün de çöküşte olduğunu, Arap kökenli göçmenlerin açtığı ruhsatsız, denetimden uzak işletmelerin de seyahat acentalarının çöküşü hızlandırdığını söyledi.

Turizm Sektörü krizde, Bakan krizi fırsata çeviriyor

Tüm ülkede turizm, konaklama ve seyahat acentelerinde çalışan binlerce kişi olduğunu ifade eden CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, var. TÜRSAB  (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Orta Karadeniz başkanlığı verilerine göre bölgemizde 230 turizm acentesi mevcut. Personelleri, otelleri, servis otobüsleri, dolaylı istihdamları ile sektörden geçim sağlayan binlerce kişiden söz ediyoruz.  Söz konusu acentelerin en büyük rakipleri sayısı yüzleri bulan Arap kökenli göçmenlerin açtığı ruhsatsız, denetimden uzak işletmelerdir.

BÖLGEDE KREDİ ÇEKEBİLEN SADECE 6 TURİZM ACENTESİ VAR
Diğer taraftan Acentelerimize diğer sektörlere olduğu gibi hükümetin önerdiği destek gene borç gene kredi olmuş, lakin hem sicil yoklaması ve diğer imkansızlıklardan ötürü kredi çekmeye hak kazanan acente sadece 6 da kalmıştır. Hükümet yetkililerinin pandemi krizini de fırsata çevireceğiz açıklamalarının gölgesinde oteller, acenteler siftahsız kapanırken Turizm Bakanı  Ersoy’un Akdeniz’ de, Egede oteller aldığı, yani krizi fırsata çevirdiğini üzülerek izlemekteyiz.” Dedi.
Fatih Türkel açıklamasını şöyle tamamladı: “Vatandaşa acı reçete yandaşa kayırma anlayışı bu ülkeyi uçuruma sürüklüyor. İnsanlarımızda sektörlerde ve ülkemizde ekonomik olarak telafisi olmayan yaralar açılıyor.  Kamaralarımız farklı olsa da Bu gemide beraber yaşıyoruz. Sahip çıkın bu haklı isyana!”