Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:08   Güncelleme : 22-07-2021 02:13

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de gezilecek tarihi yerler dışında doğal güzellikler de bulunmaktadır. Vezirköprü'nün doğal güzellikleri ise şunlardır:

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Samsun'a bağlı Vezirköprü, şehrin en eski yerlerinden biridir. Bu nedenle tarihi açıdan ayrı bir öneme sahip olan Vezirköprü, birbirinden güzel yapılara da ev sahipliği eder. Vezirköprü'ye geldiğiniz zaman gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Vezirköprü, çeşitli tarihi yapılarıyla tanınan bir yerdir. Bu yapıların bazıları hiçbir zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir. Ancak bazıları ise ne yazık ki bütünlüğünü koruyamamıştır.

Vezirköprü'de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?
Vezirköprü'nün tarihi çok eski olduğundan dolayı burada gezebileceğiniz tarihi mekan çoktur. Vezirköprü gezilecek yerler arasında yer alan tarihi mekanlar şunlardır:

Tacettin Paşa Camii

Kurt Köprü

Taş Medrese

Kale Camii

Gibi yerler, Vezirköprü'de gezebileceğiniz tarihi mekanlar arasında yer almaktadır. Özellikle de Tacettin Paşa Camii, burada ön plana çıkmaktadır.

Gezilecek Doğal Yerler
Vezirköprü'de gezilecek tarihi yerler dışında doğal güzellikler de bulunmaktadır. Vezirköprü'nün doğal güzellikleri ise şunlardır:

Şahinkaya Kanyonu

Vezirsuyu Tabiat Parkı

Görebileceğiniz doğal güzelliklerden biridir. Özellikle Şahinkaya kanyonu, Vezirköprü'de yoğun ilgi gören yerlerin başındadır.

Vezirköprü'de Gezilecek Müzeler
Tarihi anlamda bir değeri olan Vezirköprü'de elbette müze de bulunmaktadır. Vezirköprü'de gezilecek müzeler şunlardır:

Vezirköprü Kent Müzesi

Vezirköprü Evleri

Vezirköprü'ye geldiğinizde gezip görebileceğiniz müzelerdendir. Müzelerde ise eski dönemlere ait birçok eseri görmeniz mümkündür.

Şahinkaya Kanyonu
Vezirköprü denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Şahinkaya Kanyonu'dur. İlçede bulunan en doğal güzellerden biridir. Kanyonda dik yamaçlar bulunmaktadır. Bu yamaçlar, özellikle de dağcıların yoğun ilgisine neden olmaktadır. Altınkaya Baraj Gölü'nde yer alan bu kanyon, Vezirköprü'nün özel hale gelmesini sağlayan önemli yerlerden biridir. Şahinkaya Kanyonu, hem doğal hem de tarihi güzelliklerimiz arasındadır. Çünkü kanyonun yüksek kesimlerinde kral mezarları bulunmaktadır. Birçok turist Şahinkaya Kanyonu'na geldiklerinde bu mezarları da görmektedirler. Şahinkaya Kanyonu, bölgeye çok sayıda insan çektiğinden dolayı turizmin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bu nedenle hem Samsun hem de Vezirköprü için oldukça değerli bir yerdir.

Tacettin Paşa Camii
Vezirköprü'yü önemli kılan yapılardan biri Tacettin Paşa Camii'dir. 1494 senesinde yapılan bu cami, Vezirköprü'nün değerli yapılarındandır. 1900 yılına kadar sapasağlam bir şekilde gelen cami, 1945 senesinde meydana gelen depremden dolayı yıkılmıştır. Caminin yıkılması üzerine aslını yansıtacak şekilde caminin inşası yeniden yapılmıştır. Yapılan inşaattan sonra Tacettin Paşa Camii kullanılmaya devam edilmiştir.
Caminin günümüzde de ayakta olması, ona verilen değerin daha da artmasına neden olmuştur. Bu nedenle Tacettin Paşa Camii, Vezirköprü için ayrı bir öneme sahiptir. Osmanlı döneminden kalan bu yapı, dönemin mimari izlerini taşır. Tacettin Paşa Camii, Vezirköprü'nün bir mahallesi olan Çanaklı'da bulunmaktadır. Çanaklı, aynı zamanda Vezirköprü'ye bağlı olan mahalleler arasında en büyüğüdür. Buranın büyük bir mahalle olmasına etki eden faktör ise elbette Tacettin Paşa Camii'dir. Bu nedenle Tacettin Paşa Camii'nin diğer camilerden ayrı bir yeri vardır.