TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:09   Güncelleme : 22-07-2021 02:10

Whatsapp Fotoğraf ve Videolar İçin Yeni Özellikler

Bu yazımızda Whatsapp uygulamasındaki fotoğraflarda ve videolarda kullanılabilecek yeni özelliklere bakacağız. Whatsapp güncellemeleriyle daha iyi bir kullanıcı ortamı sağlamaya çalışıyor.

Whatsapp Fotoğraf ve Videolar İçin Yeni Özellikler

Gelişmiş Arama Modu
Bu mod sayesinde kullanıcılar artık uygulamadaki tüm dosyalarında arama yapabiliyor. Eskiden sadece metinlerde kullanılan bu özellik artık fotoğraflarda ve videolarda kullanılmaya başlandı. Böylelikle kullanıcılar dosyalarını uygulama içinde daha kolay kullanmaya başladı.

Filtreleme
Eskiden uygulamada fotoğraflara filtre yapamazken yeni özelliklerle birlikte filtreler geldi. Bu sayede başka bir yerden edit yapmaya gerek kalmadan kolayca halledilebilir bir durum oluştu. Yeni yazı stilleri ve emojiler de bu özelliğin içerisinde. Ayrıca bu özellik videolar için de mevcut. Whatsapp bu özelliklerle birlikte daha çok kullanıcıyı kendine çekmeyi planlıyor.

Kaydetme
Whatsapptan alınan fotoğraf veya videoların isterseniz direkt galeriye kaydedilmesini veya isterseniz siz bir şey yapmadan kaydedilmemesini sağlayan özellik. İstediğiniz durumu ayarlar bölümünden seçebilirsiniz. Otomatik kaydetmeyi açabilirsiniz ve Whatsapp’a girmeden bile galerinizden gelen video ya da fotoğrafı görebilirsiniz. Ama eğer bunu istemiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Sonuç olarak galerinize düşmesini istemediğiniz fotoğraf veya videoyu uygulamada bırakabilirsiniz.

Veri Kullanımı
Bir başka özellik ise veri kullanımını ayarlayabilmek. Gelen veya giden fotoğraf ve videoların kalitesine göre veri kullanımını düşürebilir veya arttırabilirsiniz. Bunun sayesinde veri kullanımını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde internet tasarrufu yapmamız kolaylaşır hale geliyor.

Dosyalama
Herkesin de bildiği üzere Whatsapp birçok kullanıcıya sahip. Çok fazla dosya alışverişinin olduğu bir uygulama haline geldi. Bu dosyaları whatsapp galeride dağınık bir şekilde tutmuyor ve bir araya toplamayı seçiyor. Galeride bir dosya oluşturuyor ve tüm gelen fotoğraf veya videolara bir anda ulaşmamıza yardımcı oluyor. Kullanıcı da bütün galeride gelen gönderileri aramadan klasörün içinde hepsini bulabiliyor.

Medya Saklanması
Alınan medyayı isterseniz Google Drive hesabınıza yedekleyebilir ve burada saklayabilirsiniz. Uygulamanızdan silinse bile fotoğraf veya videolarınız Drive hesabınızda kalır ve buradan ulaşabilirsiniz. Bu aslında bir bakıma silinen medyayı geri yükleme durumu oluyor.

Sessize Alma
Yeni gelen bir özellik sayesinde Whatsapp’daki videolarınızı sessize alabileceksiniz. Birine video gönderirken sadece ses gitsin istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz.