TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:46   Güncelleme : 22-07-2021 01:46

Youtube Gizlilik Modu Nasıl Etkinleştirilir?

İlerleyen teknoloji ile birlikte insanlar sosyal medya uygulamalarını daha sık kullanmaya başlamıştır. Hâl böyle olunca bu durum kullanıcıların çeşitli sorularını da berberinde getirdi. Youtube ise sık kullanılan uygulamaların başında geliyor, dolayısı ile hakkında merak dilen oldukça soru mevcut.

Youtube Gizlilik Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Bu sorulardan biri de bizim makalemizin temelini oluşturuyor elbette. İnsanoğlu çeşitli sebeplerden dolayı saklanma gereksinimi duyar ya da belirli birtakım olguları saklamaya karşı eğilim gösterir. Youtube' da gizli modu etkinleştirmek de temeline inildiğinde bir saklanma eğilimi içerir. Peki, gizli mod nasıl aktifleştirilir? Şu adımları izleyerek adımlar içerisindeki maddeleri uygulamalısınız:

Öncelikle Kullandığınız Teknolojik Cihaza Youtube' u İndirin
Kullandığınız teknolojik cihazın markasına göre App Store veya Play Store üzerinden arama bölümüne Youtube yazıp indir butonuna basarak aygıtınıza uygulamayı rahatlıkla indirmiş olacaksınız.
İndirdiğiniz bu uygulamayı aygıtınızın ekranında göreceksiniz.

Youtube'u Açarak Adımları Takip Edin
Cihazınızda bulunan Youtube uygulamasını açın.
Sağ üstteki minik yuvarlağa tıklayın.

Karşınıza: Google Hesabınızı Yönetin/ Gizli Modu Aç/ Hesap Ekle/ Kanalınız/ Youtube Studıo/ İzleme Süresi/ Youtube Premium Üyesi Ol/ Satın Alınanlar ve Üyelikler/ Youtube' daki Verileriniz/ Ayarlar/ Yardım ve Geri Bildirimler seçenekleri arasından" Gizli Modu Aç" seçeneğine tıklayarak gizli modu etkinleştirebilirsiniz.

Kullanılan Teknolojik Cihazlarda Farklılık Gösterir Mi?
Kullanılan cihaz ister telefon, ister tablet, ister de bilgisayar olsun uygulama üzerinden her defasında aynı adımlar izlenir.

Gizli Mod Etkinleştiğinde Ne Olur?
Youtube'da gizli mod etkinleştirildiği takdirde yapılan aramalar ve izlenme geçmişi kayıt altına alınmıyor.

Youtube' da Gizli Mod Nasıl Devredışı Bırakılır?
Cihazınızda yüklü olan Youtube uygulamasına giriş yapın.
Sağ üstte bulunan gizli modu temsil eden kutucuğa tıklayın.
Gizli modu devredışı bırak seçeneğini seçin. Böylece gizli modu devre dışı bırakmış olacaksınız.

Youtube' da Aramalar Kayıt Ediliyor Mu?
Youtube'da yapılan aramalar "arama bölümünde" sıralı olarak kayıt ediliyor. Bu sayede ihtiyaç duyduğumuz anda geçmiş aramalarımıza dönebiliyoruz.

Youtube'da İzleme Geçmişi Kayıt Ediliyor Mu?
Youtube üzerinde izlediğimiz videolar kayıt ediliyor. Bir videoyu daha önceden izlediğimiz göstermek amaçlı videonun alt kısmında kırmızı bir çizgi bulunuyor, bu çizgi videoyu izlediğimiz yerin uzunluğu kadar oluyor.

Youtube' da Arama Geçmiş Nasıl Silinir?
Youtube uygulaması üzerinden geçmişi silmek için öncelikle uygulamaya giriş yapmalı ve sağ üstteki yuvarlağa tıklamalısınız. Ardından karşınıza çıkan Gizli Modu Aç/ Hesap Ekle/ Kanalınız/ Youtube Studio/ İzleme Süresi/ Youtube Premium Üyesi Ol/ Satı Alınanlar ve Üyelikler/ Youtube' daki Verileriniz/ Ayarlar/ Yardım ve Geri Bildirim seçeneklerinde ayarları seçerek buradan" geçmiş ve gizlilik" bölümüne geçiniz. 
Bu bölümde" arama geçmişini temizle" seçeneğine bastığınız takdirde karşınıza "arama geçmişi temizlensin mi?" şeklinde bir soru çıkacaktır arama geçmişi temizle/ iptal seçeneklerinden ilk seçeneği tercih ederek kolaylıkla arama geçmişini temizleyebilirsiniz. Fakat elbette ki eğer gizli modu etkinleştirirseniz geçmişi temizleme ihtiyacı duymayacaksınız.