TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:43   Güncelleme : 22-07-2021 01:43

YouTube Telifsiz Müzik Nasıl Bulunur?

Birçok insan YouTube' da yayınlayacağı videoların arkasına müzik koymayı tercih ediyor. Ancak bu müzikler çoğu zaman telif hakkı sebebiyle videoya bazı kısıtlamalar getiriyor.

YouTube Telifsiz Müzik Nasıl Bulunur?

Neyse ki telifsiz müzikler de mevcut. No Copyright Music (NCS) adlı kanaldaki müzikler telifsizdir, bu kanaldan faydalanabilirsiniz. Ayrıca YouTube ses kütüphanesinde de telifsiz müzikler bulabilirsiniz.

YouTube'da Bir Müziğin Telifli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Videonun açıklama kısmında plak şirketi, albüm yazıyorsa veya videonun sonunda © işareti, Copyright yazısı varsa müzik teliflidir. Ayrıca videonun 20 saniyelik bir kesitini YouTube' a yükleyerek telifli olup olmadığını anlayabilirsiniz. 
Bazı durumlarda telif hakkı olmamasına rağmen videonuz telif nedeniyle kısıtlanabilir. Bu durumda telifi uygulayan tarafı araştırmanızı ve gerektiğinde itirazınızı belirterek videonuzdaki kısıtlamaları kaldırabilirsiniz.

Telifli Müzik Kullanırsam Ne Olur?
Videonuzda telifli bir müzik kullandığınızda telif hakkı sahibi tarafından gelen bir şikayet halinde YouTube videonuza yaptırım uygular veya videoyu kaldırır. Uygulayacağı yaptırım genelde videonuzun para kazanma özelliğini kapatması olur. 
Bu durumda videonuz ne kadar izlenirse izlensin para kazanamazsınız. Böyle bir videonun size tek faydası kanalınızın reklamını yapmış olmanız olacaktır.

Telifli Bir Müziği İzin Alarak Kullanabilir Miyim?
Telif hakkı sahibinden izin alarak veya yine telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ücreti ödeyerek telifli dahi olsa o müziği kullanabilirsiniz.

Telif Hakkı İhtarı Geldiğinde Ne Yapmalıyım?
Öncelikle hemen videoyu silmeyi düşünebilirsiniz ancak bu aldığınız uyarıyı ortadan kaldırmaz. Onun yerine şunları yapabilirsiniz:
Hak sahibiyle iletişime geçip bu ihtarı geri çekmesini isteyebilirsiniz.
Telifli müziği videodan kaldırarak sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz.
Videonun gelirini hak sahibiyle paylaşabilirsiniz.
Telif Hakları Okulu eğitimini tamamlarsanız 90 gün sonunda telif hakkı ihtarı geçerliliğini kaybeder, bunu kullanabilirsiniz.
​​​​​Ancak başta hiç böyle bir uyarı almamanız sizin lehinize olacaktır çünkü 3 uyarı aldığınızda kanalınızdaki tüm videolar silinir.

Telif Hakkı Karşı Bildirim Nedir? Nasıl Gönderilir?
Videonuzun sebepsiz yere yayından kaldırıldığını düşünüyorsanız telif hakkı karşı bildirimi gönderebilirsiniz. 
Karşı bildirim hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

Karşı bildirim video sahibi veya onun adına işlem yapabilecek biri tarafından gönderilmelidir.

Karşı bildirim gönderme sebebiniz içeriğin yanlış anlaşılması olmalı, başka sebeplerden dolayı göndermeniz takdirde geri dönüt alamazsınız.

Karşı bildirim tüm yasal gereksinimleri karşılamalıdır, durum kısa ve öz cümlelerle ifade edilmelidir.

Karşı bildirim gönderdiğinizde bilgilerinizin hak sahibi tarafından görüntülenebileceğini unutmayın.

Eğer hesabınız hak ihlali sebebiyle askıya alındıysa bu şekilde karşı bildirim göndermeniz mümkün olmayacaktır, onun yerine serbest biçimli

karşı bildirim göndermeniz gerekecektir.

Karşı bildiriminize cevap vermesi için hak sahibine 10 iş günü süre verilir. Videonun tekrar YouTube' a yüklenmesini önlemek için yasal işlem başlatmaları ve bunu kanıtlayacak şekilde size cevap vermeleri gereklidir.

Çoğu zaman karşı bildiriminiz hak talebinde bulunan kişi dışında birine gönderilmez.